Kategoriler
Yaşam

Yemeden bir daha düşünün. Tahmininizden daha çok şeker içeriyorlar

Birçok insanın hemen her gün tükettiği gıdaların içerisinde bulunan şeker miktarını öğrenince daha makul ölçülerde tüketmeniz gerektiğine karar vereceksiniz. Kilo alımından kalp hastalığına kadar birçok hastalığın sorumlusu olan şekerden uzak durmalısınız.

İçerisinde şeker olduğunu düşünmediğiniz birçok gıdanın içeriğinde yüksek miktarda şeker bulunabiliyor. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre; Amerikan Sağlık Örgütü, kadınların günde 24 gram, erkeklerin ise 36 gram şeker tüketmesini öneriyor. Çünkü şeker içeren birçok gıda kilo alımına, metabolik hastalıklara ve kalp sorunlarına yol açıyor.

Yoğurt

Paketinin küçük olmasına ve sağlıklı bir gıda olarak bilinmesine rağmen bir kutu az yağlı çilekli yoğurt 26 gram şeker içerebiliyor. Şeker eklenmemiş normal yoğurt, meyvelilerden neredeyse iki kat daha fazla protein içeriyor. Normal yoğurda taze meyve ya da kuruyemiş ekleyerek daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Hazır yulaf

Yulafın kendisi sağlıklı bir gıda fakat paketlenmiş, su yada sütle hemen tüketilen hazır yulaf ise 14 gram şeker içeriyor. Bunun yerine akşam yarım kase yulafın üzerine yarım fincan süt ekleyerek gece boyunca buzdolabında bekletin. Sabah kalktığınızda ısıtarak ya da soğuk olarak tüketebilirsiniz. İçerisine kuruyemiş, meyve ya da baharat ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz.

Salata sosları

Kilonuza dikkat ettiğiniz dönemlerde yağsız ya da az yağlı salata sosları iyi bir alternatif olarak görünebilir. Fakat bu sosların yağı alındığında yerine şeker ekleniyor. Bazı versiyonlarının 2 yemek kaşığı ise 12 grama kadar çıkan miktarlarda şeker içerebiliyor.

Sporcu ve enerji içecekleri

Bu içecekler enerjinizi içersinde bulunan kafein ve şekerle artırır. Bir porsiyon içecek a4 gramdan fazla şeker içerebiliyor. Bu içecekler, 60 dakika veya daha uzun süren yoğun bir antrenmanı ya da 90 dakika veya daha fazla dayanıklılık koşusunu tamamlayan insanlar içindir.

Hayvansal ürün içermeyen süt

İneklerin sütü laktozdan gelen şekerden oluşuyor, fakat soya sütü, badem sütü gibi hayvansal ürün içermeyen sütler ilave şekerle doludur. Örneğin bazı soya sütleri 14 gram kadar şeker içerir. Bu tür ürüne alacaksanız tatlandırılmamış ya da light olanları tercih edin.

Smoothie

Sebzeli ya da meyveli smoothie’nin gazlı içeceklerden daha dağlıklı olduğu düşünülür. Ancak şeker kaynaklarından biri de smoothie’dir. Sağlıklı bir içecek gibi görünen şey, doğal aromayı arttırmak için ilave edilmiş tatlandırıcılara sahip olabilir. Bazıları 60-70 gram şeker içerebiliyor. Dışarıda içmek yerine evde şeker eklemeden kendiniz yapabilirsiniz.

Kurutulmuş meyve

Doğal şeker kaynağı olan meyve aynı zamanda sağlıklı vitaminler, mineraller ve lif içeriyor. Kurumuş meyve ise biraz karmaşık bir konu. Kurutulmuş meyveler insana tatlı geldiği için bir oturuşta çok fazla yiyebiliyorlar. Kurutulmuş meyvenin az şekerlisini ya da şekersizini bulmaya çalışın.

Donmuş yemek

İşten eve geldiğinizde mikrodalga fırında ısıtıp hızlıca yediğiniz az yağlı ya da diyet dondurulmuş gıdaların bazısı 20 ile 40 gram şeker içerebiliyor. Üretici yağı çıkarıp yerine şeker, tuz ekliyor.

Kahvaltılık tahıl

Bu tahıl gevreklerinin özellikle çocuklar için olanları bol miktarda şeker içeriyor. Fakat yetişkinler için olan tahıl gevrekleri de şekerle dolu olabiliyor. Bir kasesi günlük tüketmeniz gerekenden daha fazla şeker içeriyor.

Ekmek

Sofraların vazgeçilmezi olan ekmek de bol miktarda şeker içeren gıdalar arasında yer alıyor. Paketli ekmekler yüksek miktarda mısır şurubu içeriyor. Ancak her ekmek fazla şeker içermiyor. En sağlıklı ekmeği ürün etiketlerine bakarak kendiniz bulabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)