Kategoriler
Aktüel

Kumların yuttuğu hayalet köy: Al Madam

Dubai’den 60 kilometre, Şarika’dan 50 kilometre uzaklıkta ve eski Dubai-Hatta yolu üzerinde bulunan hayalet köy, görüntüsüyle insanın tüylerini ürpertiyor. Yıllar önce kum fırtınaları nedeniyle terk edilen köy, bugün turistler ve sosyal medya kullanıcıları için popüler bir yer haline geldi.

Al Madam yakınlarında yaşayan tanınmış üç kabileden biri olan Al Kutbi kabilesi, yıllar önce bu köye yerleşmişti. Bazı nedenlerden dolayı köylüler, yaklaşık 20-30 yıl önce köyü terketti. Bugüne kadar birçok yerel efsaneye göre, kötü bir cinin insanları bu bölgeden uzaklaştırıyor. Yerel halk Al Madam’da doğaüstü olayların olduğuna inanıyor. Ama gerçekte olanlar, sadece beklenmedik bir kum fırtınasıydı.

Terkedilmiş köy, birbirinin aynı görünüme sahip 2 sıra ev ve en sondaki bir camiden oluşuyor. Raporlar, evlerin 1970’lerin sonunda veya 80’lerin başında bir konut projesi olarak inşa edildiği gösteriyor. Evler inşa edildiğinde oldukça sağlamdı. Fakat, terk edildikten son 15-20 yıl içerisinde evlerin duvarları çatlamaya ve boyaları da dökülmeye başladı. Hiçbir ev, her yeri istila eden kum fırtınasından kurtulamadı. O günden bu yana evlerin odalarına girdiğinizde tavanın yarısına kadar kuma gömülü olduğunu görüyorsunuz.

Dubai’den 60 kilometre, Şarika’dan 50 kilometre uzaklıkta bulunan ve “Eski Kasaba” olarak bilinen Al Madam, bugün turistler ve sosyal medya kullanıcıları için popüler bir yer haline geldi. (Eda Aydan Özcanbaz)