Kategoriler
Otomobil

Yeni Porsche 911:  Daha güçlü, daha teknolojik

Ünlü spor otomobil üreticisi Porsche, sekizinci nesil 911 modelinin tanıtımını Los Angeles’ta gerçekleştirildi. Yeni nesil 911, yeni kaslı tasarımı ve teknolojik özellikleriyle dikkat çekiyor.

Los Angeles Auto Show’un hemen öncesinde gerçekleştirilen dünya prömiyerinde efsanevi model tamamıyla yenilenen dış tasarımıyla öne çıkarıyor. Selefine göre 45 mm daha geniş olan aracın ön ve arka bölümler dışında dış yüzeyin tamamı alüminyumdan.

Yeni modelin ön yüzündeki LED farların arasındaki belirgin girinti akıllara ilk nesil 911 modelini getirirken, arka spoiler ile tek parça olarak uzanan şık stop aydınlatmaları, eskisinden çok daha geniş tekerler yuvaları ile gömülü duran kapı kolları göze çarpıyor.

TEKNOLOJİK NOSTALJİ

Yeni 911’in içinde ise bizleri 1970 tasarımdan ilham alınarak geliştirilen yeni bir iç mekan karşılıyor. Ortada bulunan klasik devir göstergesinin iki yanındaki ince, çerçevesiz ekranlarda, sürücü ihtiyaç duyacağı bilgileri edinebiliyor. Konsolun ortasında konumlandırılan 10.9 inçlik PCM sistemi ile otomobilin önemli fonksiyonlarına erişilebiliyor. Bu sistem, navigasyonun yanı sıra Porsche Connect Plus teknolojisini de bünyesinde barındırıyor.

DAHA FAZLA GÜVENLİK, DAHA FAZLA KONFOR

Yeni Porsche’ni sürüş özellikleri arasında yoldaki ıslaklığı algılayarak ıslak zeminlerde daha da güvenli sürüş imkanı sunan Porsche Wet modu, çarpışma riskini tespit ederek gereken durumlarda acil frenleme devreye giren fren asistan sistemi, termal görüntüleme kameralı Gece Görüşü Asistanı gibi yeni asistan sistemleri göze çarpıyor. Yeni 911’in adaptif seyir kontrolü seçeneğinde ise otomatik mesafe kontrolü, dur-kalk fonksiyonu, yolcu koruma ve inovatif bağımsız Acil Yardım özelliği sunuluyor.

30 HP DAHA FAZLA GÜÇ ÜRETİYOR

Sekizinci nesil 911’in kaputunun altında ise yeni turboşarj ve iyileştirilmiş bir enjeksiyon sistemi ile 450 HP güç üreten altı silindirli motor yer alıyor. Eski versiyona göre 30 HP daha fazla güce sahip olan 911 Carrera S ve 911 Carrera 4S, 0-100 km hızlanması sadece 3,7 saniye yeterli. Dört tekerlekten çekişli 911 Carrera 4S’te ise bu süre 3,6 saniye. Araç, gücünü tekerleklere sekiz kademeli çift kavramalı şanzıman ile aktarıyor. Porsche 911 Carrera S’in son hızı 308 km/s, ortlama tüketim değerinin ise 100 km’de 8,9 lt olduğu açıklandı.(Aydın Özcanbaz)