Kategoriler
Soru-Cevap

Üşüyünce tüylerimiz neden diken diken olur? Kadınlar niçin erkeklerden daha çok üşür?

Kimi zaman merak ettiğimiz ve cevabını bilmediğimiz birçok soru olabiliyor. Havaların soğuduğu bu dönemde dışarıya çıktığımızda tüylerimizin birden diken diken olduğunu fark ederiz. Ya da aynı ortamda kadınların erkeklerden daha çok üşüdüğüne şahit olmuşsunuzdur. Peki bunların nedeni ne olabilir?

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, tüm bu merak edilen soruların bilimsel bie cevabı bulunuyor. Üşüdüğümüz zaman  vücudumuzdaki her tüye ait olan küçük kaslar tüylerin ayağa kalkması için kasılıyor. Bu şekilde derimizdeki kıl kökleri de kabarıyor. Tıp dünyasında piloereksiyon olarak isimlendirilen saçların veya tüylerin dikleşmesi durumu tüm memelilerde görülüyor. Bu süreç çok kıllı olan taş devri çağı insanlarının ısınmasına yardım ediyordu ancak günümüzde insanoğlunun tüyleri eskiye göre oldukça azaldı. Bunun yerine titreme, hızlı kas kasılmaları ile bizi ısıtmak için çok daha iyi bir iş yapıyor.

Kadınlar niçin soğuğu erkeklerden daha fazla hisseder?

Erkeklerin üşümediği ve hatta kısa kollu tişörtle dolaştığı bir ortamda kadınlar çok fazla üşüyebiliyor ve daha kalın giyiniyorlar.

Bunun nedenlerinden biri kısmen belirli bir vücut ağırlığına karşılık kadınların ısı üretmek için daha az kas dokusuna sahip olmaları olabilir. Ayrıca bunun yanında kadınların sahip olduğu östrojen hormonu da üşümelerinde büyük bir etkiye sahip. Çünkü kanın kalınlaşmasının bazı yan etkileri bulunuyor. Ekstremiteleri besleyen küçük kılcal damarlara giden kan akışı azalıyor. 1998 yılında Utah Üniversitesi’nde yapılan bir  araştırmada da, kadınların el, ayak ve kulaklarının erkeklerden 3 °C daha soğuk olduğu tespit edildi.