Kategoriler
Aktüel

Dünyanın en ilginç kozası

Yağmur ormanlarında yaşayan Urodidae ailesinden olan bu güve, böcek dünyasının en ilginç ve en güzel kozalarından birini örüyor. Hamağa benzeyen bu koza, içerisindeki güvenin nefes almasına ve tehlike anında içinden kaçmasına yardım ediyor.

Bu türün biyolojisi hakkında çok az şey bilinmesine rağmen, güveyi tamamen ipek içerisine alan diğer kozalardan farklı olarak, Urodidae kozaları metamorfoz sürecini tamamlamak için, kozanın alt kısmında bir çıkış ile kaba bir açık örgü tasarıma sahip. Ayrıca alt taraftaki ipekten oluşan uzun bir iple sarkaç gibi bir yaprağa asılı duruyor.

Bir organizmanın yaşamı boyunca yol alması ve mirasını devam ettirmek için çevresine nasıl uyum sağladığını gösteren mükemmel bir örnek olan Urodidae güvelerinin büyük çoğunluğu Amazon yağmur ormanları gibi, yılın büyük bölümünde yağmur alan bölgelerde yaşıyorlar. Kozayı saran örgüye benzeyen yapı, yağmur suyunun kozadan akıp gitmesini sağlıyor. Bu şekilde kozada yaşayan pupa kapsülleme boyunca nefes aldığı boğulma riski bertaraf ediliyor.

Öte yandan, kozanın altından sarkan uzun ipek ip, pupayı karınca gibi böcek istilalarından koruyor. Koza tabanında oluşturulan oluk ortaya çıkmaya başladığında güve için bir kaçış sağlıyor. (Vasfiye Özcanbaz)