Kategoriler
Yaşam

Sarımsağın kokusunu geçirmenin yolları

Sarımsağın kanserle savaşma, kolesterolü ve kan basıncını düşürme gibi birçok faydası vardır. Ancak bazı insanlar yoğun kokusu nedeniyle sarımsaktan uzak duruyor. Peki, sarımsak kokusunu doğal olarak nasıl önleyebilirsiniz?

Çoğu insan ağız kokusu yapmasından dolayı sarımsaktan uzak duruyor. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, sarımsak kokusunu gidermenin doğal yolları:

Süt için

2010 yılında “Journal of Food Science” isimli dergide yayınlanan habere göre, yemek sırasında ya da yemekten sonra süt içerseniz süt sarımsağın kokusunu azaltır. Sütün içindeki su, ağız gargaraları gibi işlev görür ve sütteki yağ da sarımsaktaki sülfürü etkisizleştirir. Bu nedenle tam yağlı süt yağsızdan daha etkilidir.

Maydanoz yiyin

Sarımsağın içindeki sülfür bileşenleri sadece ağızda yayılmıyor, aynı zamanda midenizde de yayılır ve akciğerleriniz ile cildinize sızar. Bu nedenle sarımsak kokusundan kurtulmak ağzınızı temizlemekten daha karmaşıktır. Aşçıların tabakları süslemekte kullandığı maydanoz ile sarımsak kokusundan kurtulabilirsiniz. Klorofil ve polifenol gibi bitki kimyasalları sarımsağın içindeki sülfür bileşenlerini tutar ve kokunun etkisizleştirilmesine yardım eder. Nane, fesleğen, kekik, kişniş ve dereotu da benzer etkiye sahiptir.

Domates sosunuza mantar ekleyin

Araştırmalara göre, mantarın içinde bulunan polifenoller sarımsağın kokusunu önleyen diğer bileşenlerden daha hızlı çalışır.

Yeşil çay için

Polifenol bakımından zengin olan yeşil çay sarımsağın kuvvetli ağır kokusunu bastırır.

Yemekten sonra meyve yiyin

Elma, yaban mersini-kızılcık gibi çilek türleri ile ananas ve kivinin içindeki doğal enzimler sülfür bileşenlerini parçalar ve sarımsağın ağır kokusunu yok eder. (Vasfiye Özcanbaz)