Kategoriler
Yaşam

Kışın cildinizin kurumaması için bunları uygulayın

Yağmurlu  ve soğuk havanın kendini iyice hissettirdiği bugünlerde cildiniz gerilir ve kurur, siz daha farkına varmadan cildiniz kaşınmaya, dudaklarınız çatlamaya başlar. Peki tüm kış vücudunuzun kurumasını önlemek için neler yapmalısınız?

Uzmanlara göre, bazı basit önerilerle bunu önleyebilirsiniz. Cilt kuruluğunu yok etmek için temizleyici losyon kullanın. Nemlendirici ise cildinizin altındaki suyun tutulmasına yardımcı olan ve kuru havanın etkisine karşı bir bariyer gibi hareket eden önemli bir adımdır. Nemlendirici hafif ve jel bazlı olmalı. Daha yoğun nemlendiricileri ılık havalarda kullanmalısınız.

Kış mevsimi boyunca parlak bir cilde ve yumuşak dudaklara sahip olmak için bunlara dikkat edin:

Geceleri maske uygulayın

Yatmadan önce her gece bir yemek kaşığı süt kremasını alın ve birkaç damla gliserin, hint yağı ve gül suyuyla karıştırın. Bunları iyice karıştırdıktan sonra tüm yüzünüze, boynunuza ve ellerinize uygulayın. Gece boyunca bu şekilde kalın. Sabah ise soğuk suyla yıkayın. Evde uygulayacağınız bu tedavi yağlar içeriyor ve cilt hücreleriniz üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturur ve dışarının zararlı etkilere karşı cildinizi nemli tutar.

Alkollü cilt ürünlerinden uzak durun

Alkol içeren ürünleri ve astrenjan gibi losyonlar ile yüz maskelerini denemeyin.

Haftada 2 kez badem, bal maskesi yapın

Vücudunuzun kaybettiği nemi geri iade etmek için badem, bal ve yağlar içeren yüz maskesini haftada iki kez uygulayın. Yarım saat bekledikten sonra bunu durulayın.

Evde maske yapın

Ayrıca ev yapımı şu maskeyi de deneyebilirsiniz: Çeyrek kase yoğurt, 1 çay kaşığı bal, 1 yemek kaşığı süt tozunu karıştırıp yüzünüze sürün. 10 dakika bekleyin, soğuk suyla durulayın. En iyi sonuç için bunu haftada bir uygulayın.

Dışarı çıkmadan yüzünüzü yıkamayın

Soğuk havaya çıkmadan yarım saat önce yüzünüzü yıkamayın.

Dudaklarınızı koruyun, çatlayınca ruj sürmeyin

Hava soğumaya başlayınca, dudaklarınızda yağ bezi olmadığı için çatlamaya başlar. Dudaklarınıza ekstra bakım için gece boyunca saf vazelin sürün ve sabah kalkınca da dudak balzamı sürün. Çatlamış dudaklarınıza ruj sürmeyin, ruj dudaklarınızı daha da kurutacaktır. Günde birkaç kez dudaklarınıza nemlendirici sürün ve sonra onları korumak için dudak cilası, yaldızı uygulayın.

Evinizi çok ısıtmayın

Evinizi aşırı ısıtmayın, kuru bir iklimde yaşıyorsanız oda nemlendiricisi kullanın: Merkezi ısıtma ve klimalar ile ısı kontrollü ortamlar cildinizi kurutmada rol oynuyor. Odanıza nemlendici makine alın ya da peteklerin üzerine ıslak bezler yerleştirin.

Duş sürenizi kısa tutun

Banyo ve duş sürenizi sınırlayın ve sıcak yerine ılık su kullanın: Uzun süre suya ve özellikle sıcak suya maruz kalmak cildinizi koruyan doğal yağları uzaklaştırır. Bu nedenle daha kısa duş alın ya da banyo yapın, ılık su kullanın.

Yediklerinize dikkat edin

Beslenmenize A, E vitamini açısından zengin gıdalar ekleyin. Vücudunuzun kurumasına izin vermeyin. Bol bol meyve suyu ve su tüketin. (Vasfiye Özcanbaz)