Kategoriler
Aktüel

Renk cümbüşünü andıran büyüleyici Hornocal Dağları

Rengarenk görüntüsüyle insanı büyüleyen bu dağlar, kireç taşı oluşumunun bir parçası. Arjantin’de yerden 4 bin 300 metre yükseklikte yer alan dağlar, turistik tesislerden uzakta kaldığı için birçok ziyaretçi tarafından bilinmiyor.

Arjantin’in Jujuy eyaletinde bulunan Hornocal Dağları, büyüleyici bir manzaraya sahip. Maimará’daki Yedi Renk Tepesi ve Ressamın Paleti oldukça meşhur olduğundan ziyaretçilerin çoğu Hornocal veya diğer adıyla “Serranias del Hornocal” dağlarının etkileyici güzelliğini görmeden bölgeyi terk ediyor. Humahuaca’ya sadece 25 km uzaklıkta, iyi asfaltlanmamış bir yol üzerinde bulunan sıradağlar kesinlikle Arjantin’i ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri. Ancak bu bölge tüm turistik tesislerin dışında bırakılmış. Humahuaca’ya giden yolda çoğu gezgin, buranın varlığından habersiz.

Burada görülen inanılmaz renkler ve ters çevrilmiş V şekilli oluşumlar, Peru’dan Salta, Bolivya ve Quebrada de Humahuaca’ya uzanan “yacoraite” denilen kireç taşı oluşumunun bir parçasıdır. Bu tepeye giden 4 bin 300 metre  yükseklikte bulunan yola normal bir otomobil veya 4×4 arazi aracıyla ile kolayca ulaşabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)