Kategoriler
Aktüel

Büyüleyici ateş kırmızısı topraklar

Çok geniş bir alana yayılan bu kıpkırmızı topraklar, Çin’in Yunnan eyaletinde bulunuyor. Yaklaşık 25 yıl önce tesadüfen keşfedilen bu kırmızı topraklar, bahar aylarında ekinlerin de büyümesiyle zengin bir renk paletini andırıyor.

Çin’in Yunnan Eyaleti’nin başkenti Kunming’in 250 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Dongchuan bölgesi, dünyanın en heybetli kırmızı toprağına sahip. Geniş teras alanlarına yayılan Dongchuan’ın sıra dışı kahverengimsi kırmızı rengi, zengin demir ve bakır yatağından kaynaklanıyor. Yunnan’ın ılık ve nemli iklimine maruz kalan topraktaki demir, doğal olarak demir oksit oluşturmak için oksitlenmeye uğruyor. Uzun yıllar boyunca biriken bu oksitler, bugün burada görülen olağanüstü kırmızımsı kahverengi toprağa dönüştü.

Her yıl bahar aylarında, bu alan tarım için sürüldüğünde, çok sayıda ziyaretçi ve fotoğrafçı, yeşil bitkilerin tomurcuklanan kısımlarıyla birlikte ekilmeyi bekleyen taze kırmızı toprağın karelerini görmeye geliyor. Zümrüt yeşili arpa ve altın sarısı karabuğday ile yan yana duran ateş kırmızısı toprak, mavi bir gökyüzüne karşı doğada nadiren görülen en zengin renk paletlerinden birini oluşturuyor.

Tesadüfen keşfedildi

Dongchuan’ın varlığı, 1990’lı yılların ortalarına kadar bilinmiyordu. Çinli bir fotoğrafçının tesadüfen burayı keşfettiğinde önceleri burayı herkesten sır gibi sakladı ve bölgenin fotoğraflarını çekerek izleyicilerini şaşırtmaya devam etti. Sonunda bu gizli yerle ilgili ayrıntılar sızdırıldı ve şimdi daha fazla sayıda fotoğrafçı, bu muhteşem yerin ilk elden fotoğraflarını çekmek için dağlara doğru zorlu bir yolculuk yapıyor. (Vasfiye Özcanbaz)