Kategoriler
Otomobil

Dünyanın ilk kavisli gösterge paneli yollara çıkıyor

Bosch’un geliştirdiği dünyanın ilk kavisli gösterge paneli, yeni Volkswagen Touareg’in kokpitinde yollara çıkıyor.

Bir çok evde bulunan televizyonlarda ve mobil teknolojilerde uzun bir süredir kendine yer bulan kavisli ekran teknolojisi, insan gözünün doğal kavis derecesine benziyor. Kavisli ekran optimal bir şekilde sürücünün görüş alanı içerisinde yer alması sebebiyle sürücü, ekranın kenarında bile olsa gösterge ışıklarını ve uyarı sinyallerini çok daha iyi algılayabiliyor.

DÖRT KAT AZ PARLAMA

Bosch, kavisli ekran için özel bir üretim süreci kullanıyor, Optik bağlama olarak adlandırılan bu süreçte, gösterge ekranını ve camı doğrudan birbirine bağlamak için bir ince sıvı kullanılıyor. İki bileşenin mükemmel bağlantısı sayesinde gösterge paneli, normale göre dört kat daha az ışık yansıtıyor bu durumda da ışık, ekranda daha az parlamaya yol açıyor.

BÜYÜK EKRAN, DAHA AZ YER!

Günümüzde çok fazla sayıda otomotiv üreticisi, mekanik anahtarlar, butonlar ve kontroller kullanmaktan kaçınıyor. Büyük boyutlu monitörlere olan talep, aynı Bosch tarafından üretilen kavisli gösterge paneline olan talep gibi yüksek bir artış gösteriyor. Yüzeyin altında çok sayıda dijital ekranı bir araya getirirken, benzer büyüklükte ve kavisli olmayan bir ekrana oranla neredeyse 2 santim daha az yer kaplıyor.

BİR ÇOK SİSTEM AYNI EKRANDA

Hız ölçer, navigasyon haritaları ve telefon listesi 12,3″ ekran diyagonaline sahip gösterge panelinde gösterilen içerikler, sürüş durumuna ve kişisel tercihe bağlı olarak sürücü tarafından belirleniyor. Kontrol ünitesi üzerinde kokpitin arka kısmında sürücünün göremediği akıllı bir kontrol sistemi yer alıyor. Bu kontrol sistemi sürücünün bir bakışta görmek istediği ekran içeriklerini görmesini sağlıyor. Mevcut yolculuğa dair ayrıntılı bilgiler, navigasyon haritası ve telefonda kayıtlı kişilerden o anda çalan şarkı listesinin ayrıntılarına kadar birçok şey seçilebiliyor. Her bir bilgi ekranın tamamında tek başına veya diğer içeriklerle birlikte gösterilebiliyor. Geleneksel hız ölçere ek olarak navigasyon haritasını ve telefon kişi listesini görüntülemek isteyenler, çok fonksiyonlu direksiyonu veya bilgi-eğlence sisteminin ekranını kullanarak bu seçimleri kolay ve rahat bir şekilde yapabilirler. Gösterge panelinde navigasyon haritasına doğrudan hedefli bir yakınlaştırma yapmak da mümkün.