Kategoriler
Yaşam

Besin değeri yüksek olan bu gıdalar kronik hastalıklardan koruyor

Her çeşit sebze ya da meyveyi sevmiyorsanız  multi-vitamin takviyesi almak vücudunuz için gerekli olan bazı besinleri bünyenize almanın iyi bir yolu olabilir, fakat gerçek gıdalar tüketmek multi-vitamin içmekten daha eğlencelidir. Doğru gıdaları seçerek sağlıklı ve güçlü olmak için gerekli olan tüm zorunlu besin maddelerini alabilirsiniz.

Vücudumuzun ihtiyacı olan besin öğelerinin en az birkaçına sahip olan binlerce farklı gıda var. Dünyadaki en sağlıklı gıdalar doğal gıdalardır ve bunların besin değerlerinin çok fazladır. Bu gıdaların lezzeti çok güzeldir, çoğunun bulunması kolay, yaygın ve pahalı olmayan gıdalardır. İşte herkesin tüketmesi gereken en sağlıklı 10 gıda:

Meyveler

Mineraller, vitaminler, antioksidanlar ve diğer faydalı, bitkisel mikro besinlerle sayesinde meyveler doğanın bize sunduğu en iyi hediyedir. Bu yiyeceklerin doğal olarak yağı ve kalorisi azdır, hiçbirinde kolesterol yoktur. Ayrıca meyveler kanser, diyabet ve obezite gibi kronik hastalıklardan sizi korur. İşte mutlaka tüketmeniz gereken en faydalı meyveler: elma, kayısı, muz, yaban mersini, kantalup kavun, incir, kızılcık, üzüm, greyfurt, kivi, limon, portakal, papaya, armut, ananas, erik, kuru erik, kuru üzüm, çilek, ahududu, karpuz.

Kabuklu kuru yemiş ve tohumlar

Protein, vitamin, lif, karmaşık karbonhidratlar açısından zengin olan kabuklu kuru yemiş ve tohumlarda az miktarda selenyum, magnezyum, bakır ve çinko gibi mineraller de bulunuyor. Dünyadaki en besleyici kuru yemişler ile tohumlar: Badem, keten tohumu, yer fıstığı, kaju fıstığı, kabak çekirdeği, susam tohumu, ayçekirdeği, ceviz.

Tam tahıllar

Tam tahılların yağı azdır ve lif bakımından zengindir. Kolon ve kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Ayrıca iltihaplanmış dokuları yatıştırır. İşte dünyanın en sağlıklı tam tahılları: kahverengi pirinç, mısır, arpa, karabuğday, darı, yulaf, kinoa, çavdar, tam buğday, kılçıksız buğday.

Sebzeler

Sebzeler iştahınızı kontrol altında tutar, bu nedenle çok fazla ya da çok az yemek yemezsiniz. Kan basıncını ve sindirim ile göz problemi riskini düşürür. Ayrıca sebzeler felç, kalp hastalığı ve bazı kanserlere yakalanma riskinizi azaltır. İşte yiyebileceğiniz en besleyici sebzeler: kuşkonmaz, avokado, brokoli, Brüksel lahanası, havuç, lahana, karnabahar, kereviz, yeşil yapraklı sebzeler, salatalık, sarımsak, soğan, patates, marul, deniz sebzeleri, ıspanak, yaz ve kış kabağı, yer elması, domates, pazı, şalgam, Hint yer elması.

Deniz ürünleri

Omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin olan balık şeker hastalığı, eklem iltihabı ve kalp hastalığı gibi yaygın olan kronik hastalıkları önlemeye ve hafifletmeye yardım eder. Mükemmel bir besin kaynağı olan balık yüksek kalitede protein ile A ve D vitamini, fosfor, magnezyum, selenyum ve iyot gibi çeşitli vitamin ile mineraller içerir. Haftada iki kez balık yemelisiniz. Özellikle somon, sardalye ve ton balığı tüketmelisiniz.

Yağsız et ve kümes ürünleri

Yağsız et yağlı ete oranla düşük yağlı ve az kalorili protein içeriyor. Kümes ürünleri selenyum ve kolin gibi minerallerin yanı sıra size B3, B6 gibi önemli vitaminler sağlıyor. Kolin sinir fonksiyonları için oldukça önemlidir. Az yağlı ve az kalorili bir beslenme tarzı için yağsız et ve kümes ürünleri iyi bir seçenektir. İşte en yağsız et ve kümes hayvanları: çayırlarda büyüyen sığır, çiftlik tavuğu, kuzu, hindi, geyik eti.

Kuru baklagiller

Çözünebilir kaynakların en iyisi olan kuru baklagillerde sağlıklı miktarda demir, magnezyum ve folik asit vardır. Et yemeyen insanlar için kuru baklagiller iyi bir demir kaynağıdır. Ayrıca kuru fasulye ve nohutta yağ oranı düşüktür, bunlar kaliteli protein açısından ise zengindir. İşte dünyanın en besleyici kurubaklagilleri: siyah fasulye, nohut, Garbanzo fasulyesi, börülce, mercimek, Lima fasulyesi, soya fasulyesi, Miso (Japon yemeği), küçük-beyaz fasulye, barbunya fasulye, tofu.

Sağlıklı içecekler

İçecekler de sağlıklı beslenmenin bir parçası olabilir. İşte içebileceğiniz en sağlıklı içecekler: Yeşil çay, soya sosu ve su. Polifenoller ve kateşin açısından zengin olan yeşil çay çeşitli kanserlerle savaşır ve kalp fonksiyonlarınızın düzgün olarak çalışmasına yardım eder. İyi bir antioksidan olan soya sosunda birçok mineral ve vitamin bulunuyor. Vücudunuzun susuz kalmasını önleyen su böbrek hasarını da önlemeye yardım eder.

Az yağlı süt ürünleri

Süt ürünleri ve süt yüzde 10-12 oranında yağ içerir. Tam yağlı süt iyi bir B12 vitamini, D vitamini, kalsiyum, B2 vitamini ve fosfor kaynağıyken doymuş yağ oranı yüksektir ve yüksek kaloriyle ve kilo almayla ilgili problemlere yol açabilir. Az yağlı süt ve yumurtada ise çok az yağ vardır. Az yağlı ürünler kas oluşumuna yardım eder, obeziteyi önler, tip 2 diyabet ve hipertansiyon gibi hastalıkların riskini düşürür. Dünyadaki en az yağlı süt ürünleri şunlardır: çayırlarda beslenen hayvanlardan elde edilen süt, yoğurt, peynir, keçi sütü, yumurta.

Doğal tatlandırıcılar

Akçaağaç ya da şeker kamışı gibi doğal tatlandırıcılar kilo vermenin en sağlıklı yollarından biridir. Genel olarak şekeri ne kadar az işlerseniz vücudunuza girecek olan besin değeri o kadar artar. İşte dünyanın en sağlıklı doğal tatlandırıcıları: bal, şeker kamışı şurubu, akçaağaç. (Vasfiye Özcanbaz)