Kategoriler
Aktüel

Siz hiç rengarenk buzdağı gördünüz mü?

Antarktika kıyılarında birkaç kilometre açıkta yüzerken farkedilen ebruli buzdağı, farklı şekillerde oluşuyor. Bazı renkler dağlardan gelen tortuların birikmesi bazı renkler ise tek hücreli algler tarafından oluşturuluyor.

Buzdağlarının üzerinde çok renkli şeritler görmek olağanüstü bir durum olmasa da bunların fazla sayıda olması da oldukça nadirdir. BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, buzdağları karların birikmesiyle oluşuyor. Daha fazla birikmeye başladığında denizin içine doğru yavaş yavaş kayan büyük buz parçaları oluşur. Kahverengi, siyah ve sarı şeritler dağlardan gelen tortuların toplanmasıyla meydana geliyor. Bir kez buz bloğu parçalanıp suya kaydığında bu şeritler gözle görünür oluyor.

Yeşil renkli şeritlerin nedeni algler

Uzmanlar bu şeritlerin tümünün bu şekilde oluşmadığını da sözlerine ekliyorlar. Buz suda yüzerken “diatom” adındaki küçük tek hücreli algler, buzun alt tarafına tutunabiliyorlar. Buz daha fazla kristalleşirse bu renkli yapılar hapsoluyor ve yeşil renkli bir şerit oluşuyor. Buz sıklıkla içinde hapsolan hava kabarcıkları nedeniyle beyazdır. Fakat buz birikirse veya eriyip hızlı bir şekilde yeniden donarsa baloncukların oluşma şansı kalmıyor, bu nedenle buzun rengi maviye dönüyor. Mavi renkli katmanlar da bu şekilde oluşmuş oluyor. (Vasfiye Özcanbaz)