Kategoriler
Yaşam

Yüz temizliğinden yara izlerini yok etmeye… Bal hakkında bilmeniz gereken gerçekler!

Soğukların kendisini iyiden iyiye gösterdiği bugünlerde öksürüğü geçirmek için limonlu suyla karıştırdığınız bal yazın da cildinizin ve saçlarınızın bakımında oldukça faydalı. Vücudunuzu nemlendirmekten, saçlarınızı güçlendirmeye, dudaklarınızı yumuşatmaktan güneş yanıklarınızı iyileştirmeye kadar balın sayısız yararı var.

Huffington Post’ta yayınlanan habere göre, sevdiğiniz yemeği hazırlamak için mutfağınızdaki dolaplarda birçok sağlıklı yiyecek vardır. Cildinizin, saçlarınızın evde bakımı için elma sirkesi, karbonat ya da yulafın yanısıra balın da faydaları eşsizdir. İşte güzelliğinize güzellik katmak için bal kullanarak yapabileceğiniz yöntemler:

Sivilce ve akne

Balın anti-fungal ve anti-bakteriyel özelliği cildinizden saflığını bozan maddeleri çıkarıp atar. Böylece kızarıklığı azaltır ve iltihaplanmayı hafifletir.

Yüz temizliği

Hassas bir cilde mi sahipsiniz? Markette satılan sert temizlik ürünlerinin yerine bal, kahverengi şeker, zeytinyağı ve limon suyuyla yapılmış yüz maskesini deneyin. Çünkü bu maske daha az aşındırıcıdır. Daha yumuşak ve daha canlı bir cilde sahip olmak için ballı karışım cilt hücrelerini soyar.

Pütür pütür dudaklar

Yukarıdaki ev yapımı yüz temizleyicisi gibi, aynı tedaviyi limon suyu da ekleyerek kurumuş ve çatlamış dudaklarınız için kullanabilirsiniz.

Nemlendirici

Doğal bir nemlendirici olarak, bal süper bir nem kaynağıdır. Tereyağının içine birkaç yemek kaşığı bal ekleyin ve bunu başınızdan ayağınıza kadar her alanda nemlendirici olarak kullanabilirsiniz.

Banyo tedavisi

Mısır kraliçesi Kleopatra sütün ve balın içinde banyo yaptığı söyleniyordu. Süt ürünlerinin içindeki Alpha-Hydroxy Acids (AHA) kurumuş, pul pul olmuş cildinizi parçalıyor ve balın içindeki enzimler cildi yumuşatıyor.

Yara izleri

Yara izlerinin kaybolmasını beklemek oldukça sinir bozucu olabilir. Bu sürece hızlandırmak için yatmadan önce yara izinizin üzerine bal sürün ve bir bandajla sarın. Sabah olunca bandajı kaldırıp cildinizi durulayın.

Saç maskesi

Yaz ayları boyunca, saç telleriniz zararlı UV ışınlarına, klora, deniz suyuna ve neme maruz kaldığı için cansızlaşır ve yıpranır. Bal temelli saç tedavisi cansız buklelerinize parlaklık verecek ve saçlarınızın çatallaşmış olan uçlarını ise sağlıklı hale getirecektir.

Güneş yanığı

Büyüklerimizin bize verdiği en iyi güzellik sırlarından biri güneş yanıklarının balla yumuşatılabileceğidir. Bu cilt bakımı hatalarından uzak durmak için her türlü önlemi alsanız da kollarınıza biraz bal sürmek iyi gelecektir. (Vasfiye Özcanbaz)