Kategoriler
Yaşam

Ocak ayının en besleyici süper gıdaları

Beslenmenizde daha fazla besleyici gıda bulunmasını istiyorsanız, Ocak ayında organik gıdaları mutlaka tüketmelisiniz. Yazın yediğiniz sulu domatesler ve mısırlar geçmişte kalsa da bu kışın ortasında sağlıklı beslenemeyeceğiniz anlamına gelmiyor.

Kış aylarının gelmesiyile meyve ve sebzelerin de ismi değişti. Ancak yediğiniz her gıdayı mevsiminde yerseniz sağlıklı beslenmiş olursunuz. HuffingtonPost’ta yer alan habere göre, işte ocak ayında yiyebileceğiniz en popüler gıdalar:

Mandalina

Bu tatlı narenciyenin bir tanesi günlük önerilen C vitamini ihtiyacınızın yüzde 60’ını içeriyor. Meyve olarak tüketebileceğiniz gibi yapacağınız ilk kış salatasına birkaç dilim mandalina ekleyebilirsiniz. Ispanak ya da karalahana gibi sebzelerle birlikte alındığında ise, mandalina bu yiyeceklerdeki demirin absorbe edilmesini kolaylaştırır.

Greyfurt

C vitamini kaynağı olara bilinen greyfurt ayrıca sizi tok tutmaya ve kolesterolünüzü düşürmeye yardım eden lif açısından da zengindir. Ayrıca 2006 yılında obeziteyle ilgili yapılan araştırmada, yemeklerden önce yarım greyfurt tüketen katılımcıların daha fazla kilo verdikleri belirlendi. Yüzde 90’dan fazla su içeren su içeren greyfurt sayesinde vücudunuz susuz kalmaz. Kırmızı greyfurt türü ise domateste bulunan ve antioksidan olan likopen bakımından zengindir. Bu antioksidan sizi belirli kanser türlerinden ve UV ışınlarından kaynaklanan cilt hasarından korur. Ancak greyfurt bazı ilaçlarla tehlikeli bir etkileşim oluşturduğundan buna dikkat edin.

Brüksel lahanası

Yeşil yapraklı sebzelerin tadı size hoş gelmese de brokoli, brüksel lahanası, karnabahar gibi bu süper gıdalar, iltihapla savaşır ve belirli kanser türlerine karşı koruma sağlar. Lif, potasyum, A ve C vitamini ile demir bakımından zengin olan brüksel lahanasını biraz zeytinyağı ve sarımsakla soteleyip tüketebilirsiniz. Ya da biraz haşlayıp salata olarak da yiyebilirsiniz.

Havuç

Kütür kütür yiyebileceğiniz bu köklü sebze, gözleriniz için oldukça faydalıdır. Bir kase doğranmış havuç günlük almanız gereken A vitamini ihtiyacınızın yüzde 400’ünden fazlasını içeriyor. Ayrıca tatlı patates olarak bilinen yer elmasında da aynı oranda A vitamini bulunuyor. Bu sebzelerin doğal tatlı tadı kişileri diş çürüklerinden korumaya yardımcı olur. Havucu çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi kış çorbalarına ekleyebilir ya da bezelye, türlü gibi yemeklerinizde de kullanabilirsiniz.

Karalahana

Süper yiyecek olarak düşünülünce ilk akla gelenlerden biri olan karalahana A, C vitamini ile demir, potasyum ve kalsiyum açısından zengindir. Salatalarınızda zeytinyağıyla birlikte çiğ olarak tüketebileceğiniz  karalahanadan sarma da yapabilirsiniz. Bu yağlar karalahananın içerisindeki besin maddelerinin daha iyi emilmesine yardım eder. (Vasfiye Özcanbaz)