Kategoriler
Aktüel

Erimeden önce görülmesi gereken mağara

Güney Alaska’da bulunan Mendenhall Buzulu’nun altındaki mağaralar, görenleri büyülüyor. Küresel ısınmadan dolayı her geçen gün eriyip yok olan bu buz mağaralarını görmek için turistler bölgeye akın ediyor.

Mendenhall Buzulu, Güney Alaska’da Juneau kasabasından 20 kilometre uzağındaki Mendenhall Vadisi’nde yaklaşık 20 kilometre uzunluğunda bir buzuldur. Bu buzulun içinde birçok buz mağarası bulunuyor. Bu mağaralara sadece Eskimo kayağı ve sonra buzul üzerinde buz tırmanışıyla ulaşılabiliyor. Küresel ısınmanın okyanusları ısıtması ve sıcaklığı artırması nedeniyle bu buzul artan bir hızla eriyor. Buzulun içindeki mağara, siz içinde yürüdükçe erime özelliğine sahip.

Mağaralar aklınızı başınızdan alacak

1942 yılından bu yana Juneau Buz Kütlesi Araştırma Programı tarafından gözlemlenen Mendenhall Buzulu, 1958 yılından bu yana yaklaşık 3,2 kilometre çekildi. 1500 yılından 1958 yılına kadar sadece 800 metre çekildiğini görünce küresel ısınmanın etkileri daha iyi anlaşılıyor.

45 metre derinliğindeki 800 metre genişliğindeki buzullar yılda 18-20 metre hareket edip çekiliyor. Buzulların altında müthiş bir güzellik yatıyor. Bu mağaralar turistik bir yoldan uzaktır, ancak bu mağaralar hayatınızın geri kalanını orada geçirmek isteyeceğiniz sıradışı bir deneyimdir.

Tehlikeli olmasına rağmen ziyaretçilerin mağaraya girmesi engellenemiyor. İçeriye girdiğinizde göreceğiniz manzara sizi asla hayal kırıklığına uğratmayacak, aklınızı başınızdan alacak. (Vasfiye Özcanbaz)