Kategoriler
Otomobil

Kia, yeni otonom sürüş teknolojisiyle sürücünün duyguları anlayacak

Otomobil üreticilerinin son yıllarda üzerinde yoğun bir mesai harcadığı sürücüsüz otomobil teknolojilerini
Kia bir basamak ileri taşıyor. Güney Koreli firma, CES 2019 Tüketici Elektronik Fuarı’nda yapay zeka tabanlı bir duygu okuma sisteminin de yer aldığı bir dizi teknolojiyi tanıtacak.

Kia’nın Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Medya Laboratuvarı’nın Duygu İşleme Grubu (Media Lab’s Affective Computing) ile birlikte geliştirdiği Real-time Emotion Adaptive Driving System (R.E.A.D.) yani Eş Zamanlı Duyguyla Uyarlanabilir Sürüş Sistemi, yapay zeka temelli bio-sinyal tanıma yeteneğiyle sürücünün duygusal durumunu belirliyor. Sistem sürücünün duygusal durumunu analiz etmesinin ardından durumunu iyileştirmek amacıyla aracın iç ortamını uyarlayabiliyor.

R.E.AD. teknolojisi ile ilgili açıklama yapan Kia Araştırma ve Geliştirme Bölüm Şefi ve Başkanı Albert Biermann, “R.E.A.D’yi geliştirdik. Son teknoloji araç kontrol teknolojisi ile AI tabanlı duygusal zekayı birleştirerek, sistem kabin içi alanında etkileşimli bir mobilite sistemi oluşturacak. Bundan dolayı R.E.A.D. sistemi, duyguların dili sayesinde sürücüler ve araçlar arasında sürekli iletişimi mümkün kılacak ve böylece sürücüler için gerçek zamanlı olarak optimize edilmiş insan algısı odaklı bir alan sağlayacak.” dedi.(Aydın Özcanbaz)