Kategoriler
Sağlık

Nohut ve soğanı birlikte tüketin, gün boyu enerjik olun

Tüm sebze ya da meyveler tek başına yararlı olmasına rağmen bazılarının bir arada tüketilmesi sağlık açısından daha da faydalı olabiliyor. Bağışıklık sisteminizi destekleyen elma, ahududuyla birlikte tüketildiğinde kanser hücrelerinin ölmesini sağlarken soğan ile birlikte tüketilen nohut ise gün boyu enerjik olmanıza yardımcı oluyor.

Gün içerisinde tükettiğiniz sağlıklı gıdalar sizi hastalıklara karşı koruyor. Ancak bazı gıdaların ikisinin bir arada tüketilmesi sizin için çok daha faydalı olabiliyor. Reader’s Digest’ yer alan haberde, araştırmalar tarafından da desteklenen bu açıklamaya göre, birbiriyle etkileşime girerek farklı hastalıklar için fayda oranını artıran gıdalar şunlar:

Kanser riskini azaltan Elma-Ahududu

“Journal of Nutrition” isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, ahududu, nar, ceviz ve kızılcıkta bulunan ellajik asit, kuersetinin (elma, üzüm, soğan ve karabuğdayda bulunan antioksidan) kanserli hücreleri öldürme yeteneğini artırıyor. Bilimadamları meyve, sebze, bakliyatlarda, kuruyemişlerde ve tam tahıllarda biyoaktif fitokimyasallar keşfettiler. Şu anda araştırmacılar bu kimyasalların gruplar ya da çift halinde çalıştıklarını ve bu şekilde daha etkili olduklarını inceliyorlar.

Tüm gün enerjik yapan Soğan-Nohut

2010 yılında “Agricultural and Food Chemistry” isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, soğan, sarımsak ve pırasada bulunan sülfür bileşeni, nohutun da arasında bulunduğu tahıllardan ve kurubaklagillerdeki demir ve çinkonun daha iyi emilmesine yardım ediyor. Demir, vücutta oksijen taşınmasında rol oynuyor ve bu nedenle demir eksikliği yorgunluğa ve beyin sisine neden olabilir.

Kalp dostu antioksidan kaynağı Yeşil çay-Limon suyu

Yeşil çayda kateşin ve güçlü antioksidanlar bulunuyor. 40 binden fazla Japonun katıldığı araştırmada, günde en az 1 fincan yeşil çay, kardiyovasküler hastalığa bağlı ölümleri azaltıyor. Purdue Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırmaya göre ise yeşil çayın içine eklenen limon, yeşil limon veya greyfurt dilimi sindirim sistemimizde ateşinin parçalanmasını yavaşlatıyor ve vücut tarafından daha iyi absorbe edilmesini sağlıyor.

Adet öncesi gerginliği azaltan Somon balığı-Susam:

Sadece 85 gram somon balığı almanız gereken günlük D vitamini ihtiyacınızdan fazlasını içeriyor “Archives of Internal Medicine” isimli dergide yer alan araştırmaya göre, kalsiyumun yanında yüksek oranda D vitamini alan kadınlarda Adet öncesi gerginlik sendromunun (PMS) yüzde 30-40 oranında azaldığı belirlendi. Kalsiyumu da süt ürünlerinin yanı sıra susam, badem ve kıvırcık gibi yeşil yapraklı gıdalardan da sağlayabilirsiniz.

Antrenman sonrası güç kazandıran için yoğurt-muz

Egzersiz yapıca glikoz yaktığınızdan, antrenman sonrasında ise kan şekerinizin düşmesi normaldir. Bu hipoglisemik atakları, mükemmel  karbonhidrat (muz) ve protein (yoğurt) ikilisiyle önleyebilirsiniz. Karbonhidratlar kan şekeri seviyenizi yeniliyor ve protein de dolgunluğu arttırıyor ve kan şekeri seviyesinin çok hızlı yükselmesini önlüyor. (Vasfiye Özcanbaz)