Kategoriler
Aktüel

Hayatları sadece çelik halata bağlı!

Çin’de bulunan Yushan isimli uzak bir köye sadece çelik tel halat yardımıyla ulaşılabiliyor. Hubei eyaletinde bulunan dağ köyüne büyük, küçük demeden köyün sakinleri bu tehlikeli yolu her gün kullanmak zorunda. Karadan ulaşım ise günler sürüyor.

Dizel motorla çalışan bu çelik kafes sadece insanları taşımıyor, bunun yanı sıra ormanlar, dağlar, oluklar ve vadilerle çevrili olan köye dış dünyadan eşya ve erzak taşıyor. Interesting Engineering’te yer alan habere göre, Yushan köyü, ulaşmak için tehlikeli ve güvenli olmayan yöntemler ile yolculuk etmeyi gerektiren binlerce köyden sadece biri.

Bu halat 1997 yılından bu yana kullanımda ve her hafta yağlanıp bakımı yapılıyor. Orada oturan Zhang Xinjian son 15 yıldır bu teleferiği yönetiyor. Bu kablolu teleferik olmadan köyde yaşam oldukça zor. Köyün genç insanları her gün eğitim almak için yaşamlarını riske atıyorlar.

Nihayet hükümet yetkilileri köye yol yapma planlarını tamamladılar ve inşaa etmeye başladılar bile. Yol tamamlandığında yetkililer bu kablolu çelik kafesi emekliye ayımayı düşünüyorlar. Teleferiği karşıya geçiren Xinjian işsiz kalacal olsa da her gün karşıya geçmek için hayatını riske eden insanların yaşamı kurtulacak. (Vasfiye Özcanbaz)