Kategoriler
Yaşam

Sağlıklı atıştırmalıklarla yağlarınızdan kurtulabilirsiniz

Yemek aralarında neler yediğiniz, düşündüğünüzden daha önemli olabilir. Bu seçenekler metabolizmanızı destekler ve hızlı kilo vermenize yardım eder. Hepimiz yemek arasında bir şeyler atıştırmayı çok severiz. Fakat yediğiniz atıştırmalıklara dikkat etmezseniz kilo alabilirsiniz. Yemek aralarında atıştırmalık yiyerek yağ yakabileceğinizi biliyor musunuz?

Health isimli internet sitesinde yer alan habere göre, atıştırma alışkanlığımız beslenmemize çok fazla kalori ve besin maddesi ekliyor. Ancak atıştırmalık olarak doğru yiyecekleri seçerseniz enerji seviyeniz yükselir ve ihtiyacınız olan besinleri karşılarken daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Atıştırmalıklar nasıl yağ yakar?

Doğru besin değeri oranında atıştırmalık yemek vücudunuzu enerjik tutup kilo vermenize yardım edecektir. Protein (artı egzersiz) yağsız kas kütlesi (metabolik hızı ve kalori yakımını hızlandıran) gelişimini sağlar. Lif sindirimi geliştirir ve yağ ile şekere yönelmenizi önler. İşte yağ yakan atıştırmalıklardan bazıları:

Karnabahar

Acıkmaya başladığınızda sarımsakla haşlanmış kuru fasulyeyi ezip sos haline getirin. Bunu krakerle de tüketebileceğiniz gibi 2 kase doğranmış ve biraz haşlanmış ya da çiğ karnabaharla birlikte servis edebilirsiniz. Toplamda hepsi 11 gram protein, 8 gram lif içerirken kalori miktarı ise 199’dur.

Bir elma ve yağsız süt

Bir meyveyi biraz proteinle birleştirirseniz karnınız daha iyi doyar. Karbonhidrattan farklı olarak protein enerjinize destek olmaya yardım edecek ve açlık seviyenizi birkaç saat uzatacaktır. Büyük bir elma ve bir bardak yağsız süt bunlardan biridir. Bu ikili size 200 kalori için 10 gram protein ve 5 gram lif sağlayacaktır.

Yeşil mercimek salatası

Salatalar sadece yemek zamanı için değildir. Yaklaşık 200 kalori olan salatalar iyi bir öğleden sonrası atıştırmalığıdır. 11 gram protein ile 8 gram lif içeren tarifi kilo alma korkunuz olmadan rahatça yiyebilirsiniz.

Süzme peynir doldurulmuş avokado

Bir başka meyve ve süt ürünü ikilisi olan bu yiyeceklerin içinde 200 kalori olmasına rağmen 9 gram protein ve 7 gram lif bulunuyor.

Tam buğdaylı krakerler, ton balığı

 Her atıştırmalığa süt ürünü eklemek istemiyorsanız, bir kutu ton balığı başka bir yağsız protein kaynağıdır. Size ayrıca Omega-3 yağ asiti de sağlar. 200 kalorilik bu atıştırmalığın 80 gramlık bir kutusu ile 6 tane tam buğdaylı kraker 3 gram lif ve 20 gram protein sağlar.

Edamame

Bir kase edamame ya da haşlanmış soya fasulyesi 17 gram protein, 8 gram lif içerirken, sadece 189 kaloridir. Tuzla birlikte soğuk ya da sıcak servis edebilirsiniz.

Tavuklu sandviç

Yarım sandviç veya dün gece yediğiniz yemekten kalanları gündüzleri atıştırmalık olarak tüketirseniz bir ana öğün yemiş gibi olursunuz. Sabahları sebzeli ve tavuklu bir ekmek arası hazırlayın, ikiye bölün ve gün boyunca yemek için 2 atıştırmalık haline getirin. Her yarım parça yaklaşık 200 kaloridir, 3 gram lif ve 20 gramdan fazla protein içerir.

Ceviz ve armut ikilisi

Bu ikiliyi öğle arası atıştırmalığı olarak yemek için ikiye bölebilirsiniz. Tümü 200 kalori olan karışım 11 gram protein ile 3,5 gram lif içerir. Bu karışım enerji seviyenizi destekleyecek ve yağ yakımı için de vücudunuzu hazırlayacaktır. Ceviz beyinde mutluluk hissi veren serotonin maddesi açısından zengindir.

Protein bar

Enerji veren bu tatlı yiyecekleri marketlerden alıp atıştırmalık olarak yiyebilirsiniz. Kalorisi 200 ve daha düşük olan protein barları 10 gram protein ile 5 grama yakın lif içerir.

Sebzeli karışım

Siyah kuru fasulye ile çeşitli sebzeleri bir araya getirip öğle ve akşam yemeği arasında tüketmek için atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. Sadece 200 kalori olan karışım 13 gram protein içerir.

Kuşkonmaz ve iyi pişmiş yumurta

Lif açısından zengin olan kuşkonmaz yumurtanın doğal proteinini dengeliyor. Kuşkonmazda folat ile B6 ve E vitaminleri bulunuyor. Bir tane iyi haşlanmış yumurtayla birlikte 15 kuşkonmaz sapından oluşan atıştırmalık 126 kaloridir ve 11 gram proteinle, 5 gram lif içeriyor.

Naneli buzlu yeşil çay

Kalorisiz olan bu içecek gerçek bir atıştırmalık gibi nitelenmez, fakat açlıktan değil can sıkıntısından mutfağı araştırıyorsanız bu lezzetli içeceği hazırlayabilirsiniz. Ayrıca yeşil çay diyet yapanların daha fazla kilo vermesine yardım eder. (Vasfiye Özcanbaz)