Kategoriler
Yaşam

Çocukların karşılaştığı küçük kazalar ve tedavileri

Çocuklar evde, sokakta, bahçede ya da parkta oynarken düşebilir, dizini, kolunu yaralayabilir, burnu kanayabilir ya da herhangi bir yeri yanabilir. Peki,  bu gibi durumlarda neler yapmanız ve yapmamanız gerektiğini biliyor musunuz?

RealSimple isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte çocuğunuzun karşılaşabileceği küçük yaralanmalar ve tedavi yolları:

Burun kanaması

Burun kanamasıyla birlikte çocuğunuz kusuyorsa ya da çok solgun ve terli görünüyorsa hemen hastaneye gidin. Aksi takdirde, başını hafifçe aşağıya doğru eğin, yaklaşık 10 dakika boyunca burun deliklerini iyice sıkın. Eğer kanama durmazsa, 10 dakika daha aynı işlemi tekrar edin. Kanama buna rağmen durmuyorsa hastaneye gidin. Asla çocuğunuzu yatırmayın ya da kafasını arkaya doğru yatırmayın. Kanı yutabilir. Burnundaki kurumuş dokuları çekmeyin, yaranın kabuğunu kaldırabilirsiniz. Bunun yerine, kan damarlarını daraltmak için burun açıcı damlayla ıslattığınız gazlı bezi burna yerleştirin.

Kesik ya da sıyrılmalar

Aktif bir kanaması varsa, temiz bir bezle doğrudan basınç uygulayın. Kanama 5-10 dakika içinde durmalı. Durmuyorsa hastaneye gidin. Eğer kesiğin içinde cam parçası gibi yabancı bir cisim varsa alkolle steril edilmiş bir cımbız ile çıkarabilirsiniz. Yaralı yeri ılık su ve sabunla yıkayın, kurulayın ve antibiyotik merhem sürün. Steril bandajla sarın ve bandajı her gün değiştirin. Yaralı bölgeyi kesinlikle hidrojen peroksit ya da alkol gibi bir antiseptik ile temizlemeyin. Bu gerekli değildir, can yakar ve yarayı daha kötü hale getirebilir.

Sıkışmış el veya ayak parmağı

Parmak deforme olduysa, tırnak çıktıysa ya da tırnağın altına kan biriktiyse doktora gidin. Yoksa şişmesini azaltmak için soğuk suyun altına tutun ya da buz uygulayın. Yara kanıyorsa, ılık suyla ve sabunla yıkayıp üzerine bant yapıştırın. 72 saat boyunca izleyin. Ağrı artarsa, şişerse, kızarıklık olursa, içinden sıvı akarsa ya da ateş olursa enfeksiyon kaptığı anlamına gelir, hemen hastaneye gidin. Kırılmış el ya da ayak parmağına kesinlikle kendiniz düzeltmeyi denemeyin.

Yanıklar

Yanan yeri birkaç dakika soğuk suyun altında tutun, sonra temiz bir havluyla kurulayın. Acısını hafifletmek için soğuk kompres uygulayın. (Sıcak yanığın üzerinde buz küpü soğuk yanığı oluşturabilir. Bu nedenle buz küpü kullanmayın.) Daha sonra yanığın üzerin steril bir bandajla sarın. Çocuğunuza ağrı kesici şurup verebilirsiniz. Eğer yanık su toplamışsa ya da su kabarcıklarından sıvı sızıyorsa ya da kızarıklık ve ağrı birkaç saattir geçmediyse hastaneye gidin. Asla yanığın üzerine yağlı bir merhem sürmeyin, çünkü merhem sıcaklığı hapsedip yanığın daha kötü olmasına yol açar. Yanığın üzerine yağ sürmeyin, bu bakteri üretebilir ve yanık üzerinde enfeksiyon oluşabilir.

Kafada şişlik

Bilinci açık değilse hemen acil servise götürün. Fakat bilinci açık ve size tepki verebiliyorsa, şişmesini azaltmak için 20 dakika boyunca çarptığı bölgeye buz küpü ya da donmuş sebze poşeti uygulayın. Dikkatlice çocuğunuzu izleyin. Göz bebeklerinin biri diğerinden büyükse ya da ışığa tepki vermiyorsa, sık sık kusuyor veya yemek yemiyorsa, başı dönüyorsa ve şiddetli baş ağrısı varsa hemen en yakın hastaneye gidin. Daha sonra kendisini iyi hissettiğini söylese de çocuğunuzu 24 saat boyunca birkaç saatte bir kontrol edin. Çocuğunuzu uyutabilirsiniz, ancak her 4 saatte bir kontrol etmek için çocuğunuzu uyandırın. Spor yapmasına izin vermeyin. (Vasfiye Özcanbaz)