Kategoriler
Yaşam

Sağlıklı bir cilt için uzmanlardan öneriler

Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Tükettiğiniz gıdalara dikkat etmek, banyo suyunuzun sıcaklığını kontrol etmek gibi basit önlemler sayesinde siz de sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

Renkli sebzeler ve meyveler tüketmek, şekerden uzak durmak sadece vücut sağlığınız için değil cildinizin de sağlıklı ve parlak olması için gereklidir. Reader’s Digest isimli dergide yer alan habere göre, işte cilt uzmanlarının kendileri için uyguladıkları yöntemler:

Göz kremi kullanın

Göz kapağı vücudumuzun en ince ve hassas derisidir ve en hızlı yaşlanan bölgesidir. Bu yüzden cilt bakımı bazen zaman alsa da güzelliğiniz ve sağlığınız için zaman harcamakta fayda var. Etkisinden emin olmak için göz kreminizin içerisindeki cilde oldukça yararlı olan peptidlere ve antioksidanlara bakın.

Sağlıklı beslenin

Beyaz ekmek bazlı beslenme cildi temiz tutmak için etkili değildir. Bu sebeple sağlıklı bir cilt için beslenme düzeniniz parlak renkli sebze ve meyvelerden oluşmalıdır. Yüksek oranda antioksidan içeren bu gıdalar cilde parlaklık veriyor.

Telefonda konuşurken kulaklık kullanın

Cep telefonları tuvaletlerden daha fazla mikrop barındırıyor. Uzmanlar bir cep telefonunun üzerinde 7 binden fazla türde bakteri bulunduğunu belirlediler. Cep telefonunuzun yüzeyinde bulunan bakteriler sivilcelere sebep olabilir. Bu sebeple cep telefonunuzla konuşurken kulaklık kullanın.

Şeker kullanımını azaltın

Dermatologlar şekerin cilt üzerinde negatif bir etkisi olduğunu belirtiyor. Şeker molekülleri cildin sağlıklı olmasını sağlayan kollajeni de sertleştiriyor ve kırışıklıklara yol açıyor. Bu nedenle sağlıklı ve genç görünen bir cilt için şekeri azaltın.

Güneş kremi kullanın

Herkes güneş kreminin yaşlanma karşıtı bir ürün olduğunu duymuştur. Ancak çoğu kişi güneş kreminin yüzünüzde bulunması gereken ilk şey olduğunu bilmez. Güneş kremi güneşin zararlı ışınlarından cildinizi koruyarak kırışıklıkları ve güneş lekelerini önlüyor. Güneş kremi kullanmanıza rağmen güneşte kalma sürenizi mümkün olduğunca kısıtlamanız gerekir çünkü güneş kremleri cildine gelen zararlı ışınlara karşı tam bir koruma sağlayamaz.

Mineral bazlı ürünler kullanın

Çoğu kadının kullandığı paraben, boya ve parfüm içeren kozmetik ürünleri ciltte egzama veya gül hastalığına yol açabilir. Bu yüzden kimyasal içermeyen, mineral bazlı ürünler kullanmak cildi bu tür hastalıklardan koruyarak genç ve sağlıklı görünmesini sağlıyor.

Sıcak duşlardan kaçının

Sıcak bir duş özellikle kış aylarında çok rahatlatıcı gelebilir ancak siz rahatlarken cildinizi cayır cayır yakıyor olabilirsiniz. Sıcak su, doğal yağlarınızın çoğunu yok eder, kan dolaşımınız teninize hücum eder ve bu da egzama, döküntü veya kaşıntı gibi rahatsızlıklara yol açar. Bu sebeple en azından yaz aylarında sıcağı kısarak soğuk duş alın ve cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olun.

Kalıp sabunlar cildinizi temiz tutar

Kalıp sabunlar sadece sabun molekülleri ve nemlendirici gliserin içerir ve bu da cildinizde su ve kimyasal içeren sıvı sabunların aksine olumlu bir etki bırakır. Çoğu kişi kalıp sabunların kirli olduklarını ve mikrop barındırdığını düşünür ancak yapılan araştırmalara göre sıvı sabunlar daha çok bakteri barındırıyor. (Eda Aydan Özcanbaz)