Kategoriler
Aktüel

Bisiklet parçalarından senfoni oluşturan müzisyen

Johnnyrandom olarak bilinen müzisyen Flip Baber, bisiklet parçalarını müzik enstrümanı olarak kullanarak sıra dışı bir senfoni oluşturdu.

Mikrofonu ve geleneksel müzik enstrümanlarını  farklı pozisyonlarda kullanan Baber, mikrofonun sürgülü şekilde durmasının ya da müzik aletinin farklı bir açıyla çalınmasının farklı bir ses oluşturduğunu söyledi.  Interesting Engineering isimli sitede yer alan habere göre, ilk müzik eğitimini tamamladıktan sonra Berklee Müzik Koleji’nden mezun olan Baber, kendi müzik stüdyosunu kurdu. İlk ilginç müzik kompozisyonu 2006 yılında Goodbye filmi için yaptığı bisiklet müziğiydi.

Silverstein ve arkadaşlarının yardımı ve cesaretlendirmesiyle aynı yıl içinde bisiklet parçalarını kullanarak müzik oluşturdu. Müzisyenin son single performansı Bespoken 3,5 dakika sürüyor ve senfoni olarak bestelendi. Bunun bestelenmesi ise 7 ay sürdü. Sıradışı müzikal parça yapmak için Jonnyrandom, fren diski çarklarını gong olarak kullandı. Pütürlü dağ bisikleti üzerine bir gitar yerleştirdi ve çaldığı zaman sesi elektrikli bas gitar gibi çıkıyor. Vites değiştiren mekanizmanın kabloları da ahenkli tonlar oluşturmak için kullanıldı. (Vasfiye Özcanbaz)