Kategoriler
Sağlık

Grip sandığınız ancak zatürre olduğunuzu gösteren 7 belirti

Salgın haline gelen üst solunum yolu enfeksiyonları genel olarak iki ile üç hafta içerisinde geçer. Ancak belirtiler daha uzun sürdüyse, öksürüğünüz hırıltılı bir hal aldıysa ve göğüs ağrınız varsa zatürreye yakalanmış olabilirsiniz.

Son günlerde havadaki ani ısı değişimlerinin de etkisiyle grip, soğuk algınlığı ve zatürre salgın haline geldi. Reader’s Digest isimli sitede yer alan habere göre, uzun süren ve yeterince tedavi edilmeyen üst solunum yolları enfeksiyonu aniden zatürreye dönüşebilir. Sizde de bu belirtiler varsa zatürreye yakalanmış olma ihtimaliniz yüksek, hemen doktora başvurmalısınız.

Ateş

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında düşük dereceli ateş gelişebilir. Çok yaygın olmasa da ateş görülebilir fakat ateşiniz 38,5 derecenin üzerindeyse  üst solunum yolu enfeksiyonun zatürre haline gelme olasılığı yüksektir.

Hızlı kalp atışı

Hastalığınız sırasında kalbinizin normalden daha hızlı attığını fark ederseniz, kalp atış hızınızı kontrol etmek için bir dakikanızı ayırın. Dakikada 100 atımın üzerindeki kalp atışı hızlı olarak kabul edilir. Hızlı kalp atış hızı devam ederse, doktora gidin.

Göğüs ağrısı

Üst solunum yolu enfeksiyonu akciğerlere doğru hareket ettiğinde, göğüste sıkışma ve ağrı meydana gelebilir. Zatürre, sadece üst solunum sisteminin değil, akciğerlerin bir enfeksiyonudur. Ağrı, solunum yolu enfeksiyonunun daha ciddi bir şey haline geldiğini gösterir.

Israrcı ve balgamlı öksürük

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında kalıcı öksürük sık görülür. Eğer bu öksürük balgamlı hale gelir ve buna hırıltı da eşlik ederse, enfeksiyonun zatürreye dönüştüğü anlamına gelebilir. Balgam üreten ve göğsünüzde rahatlama hissi oluşturmayan öksürüğünüz varsa, zatürre olabilir.

Kanlı balgam

Öksürüğünüzün ürettiği balgam kanla kaplı veya paslı bir renge sahipse, zatürre gibi daha alt solunum yolu enfeksiyonu olduğunu belirten, akıntının ciğerlerin derinliklerinden geldiğinin işaretidir. Farklı bir tedavi süreci gerektirebileceği için doktorunuza bu değişikliği bildirin.

Titreme

Zatürre hastaları genellikle düzeltilemeyen diş gıcırtılı titreme yaşadıklarını rapor eder. Titreme ateşin bir işaretidir ve sıcaklığın düzenlenmesi için vücudun fazla mesai yaptığını gösterir. Ayrıca bu durum üst solunum yolu enfeksiyonunun zatürre haline geldiğinin işaretidir.

Nefes alma güçlüğü

Soğuk algınlığı veya üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiyseniz ve nefes alıp vermeniz zor veya zahmetli hale gelirse, zatürre olabilir. Akciğerleri açmak için nebülizör solunum tedavisi gerektirebilecek ciddi bir belirtidir. Oksijen yokluğunda yaşanabilecek baş dönmesi, kan akışı sorunları veya bilinç kaybı gibi sorunlar çıkmaması için derhal doktora gidin. (Vasfiye Özcanbaz)