Kategoriler
Yaşam

Harika bir kahvaltıyla tüm gün enerjik olun

Günün en önemli öğünü olan kahvaltı sağlığımız açısından atlanmaması gereken öğün. Kahvaltı yapmadan dışarı çıkarsanız, gün içerisinde daha çok yemek tüketirsiniz, kilo alma riskiniz daha fazla olur.

Sabahları uyanınca ilk yapmanız gereken güne sağlıklı ve dengeli bir kahvaltıyla başlamak. American Journal of Epidemiology dergisinde yayınlanan araştırmada, kahvaltı yapmayan insanların kahvaltı yapanlara oranla obez olma riskinin 4,5 kat daha fazla olduğu belirlendi. İşte kahvaltının yararları:

Kan şekeri seviyesini korur

Amerikan Kalp Derneği’nin yıllık konferansında sunulan araştırmaya göre, sabahları kahvaltı yapanların obezite riski daha düşük. Ayrıca kahvaltı yapanların kan şekeri seviyesinin iyi olduğu ve gün içinde daha geç saatlerde acıktığı tespit edildi. Bu nedenle tip 2 diyabet ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada kahvaltı önemli rol oynar.

Enerjik olursunuz

Kendinizi daha enerjik hissedersiniz. Lifli, az karbonhidratlı kahvaltı yapanların enerji seviyesi daha yüksek.

Kolesterol seviyenizi düzenler

American Journal of Clinical Nutrition isimli dergide yayınlanan araştırma, kahvaltı yapmayanların kahvaltı yapanlara oranla daha kötü kolesterol seviyesine ve insülin direncine sahip olduğunu gösterdi. Kahvaltıda yulaf ezmesi, yumurta, üzüm ve kahve gibi sağlıklı gıdalar tüketmek önemlidir. Çalışmalara göre, yulaf kolesterol seviyeniz için faydalı.

Hafızanızı geliştirir

“Journal of Adolescent Health” isimli dergide yayınlanan ve yaşları 13-20 arasında olan 319 genç üzerinde yapılan araştırmaya göre, kahvaltıda bol enerjili yiyecekler yemek kısa süreli hafızanızı geliştirmeye yardım eder. Fakat araştırmacılar, kalorili bir kahvaltının konsantrasyonu engellediğini belirledi.

Ayrıca kahvaltı çocukların hafızasını ve dikkat yeteneğini geliştirir. C ve A vitamini açısından zengin olan üzüm, kanser ilaçlarının faydalı etkisini destekler.

Kendinizi tok hissedersiniz

Kahvaltıda yumurta yemek sizi tok tutar ve gün içinde geç saatlerde acıkırsınız. Ayrıca kahvaltıda içeceğiniz kahve depresyon riskini, bazı kanser ile tip 2 diyabet riskini düşürür. Nutrition Research and Practice isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, çok nadir kahvaltı yapanlar insanlar ise düzenli kahvaltı yapanlardan daha fazla yağ ile daha az kalsiyum, potasyum ve lif gibi besin maddesi tüketiyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)