Kategoriler
Yaşam

Dar pantolon giymeden önce tekrar düşünün

Günümüzde yalnızca yaşlılar değil gençler de diz ağrısından muzdarip. Özellikle gençler dar pantolon giymeden önce tekrar düşünmeli. Hareketsizlik, fazla kilolar, bacak bacak üstüne atmak ve dar pantolon giymek duyu sinirlerini sıkıştırıp dizlerde ağrıya neden olabilir.

Diz ağrısı her yaş grubunda görülse de gençler ve tansiyon hastaları da yaptıkları bazı yanlış davranışlardan dolayı diz ağrısı sorunu yaşayabilir. Özellikle gençlerin tercih ettiği çok dar pantolonların duyu sinirlerini sıkıştırıp ağrıya neden olabileceğini belirten Medical Park Gebze Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Selim Şanel,  yüksek tansiyon hastalarında sürekli bacak bacak üstüne atmanın tansiyonu daha da yükseltebileceğini; pıhtı oluşma riski fazla kişilerde ise bacak toplardamarlarında pıhtıya yol açabileceğini vurguladı.

Diz ağrısı her yaş grubunda görülebilir. Ağrıların ortaya çıkmasında kireçlenme, menüsküs yırtığı, kıkırdak zedelenmesi, kıkırdak yumuşaması gibi faktörler etkili olabilir. Hareketsiz yaşam ve aşırı kilo, günümüzde gençleri her türlü hastalıkla tehdit ederken dizlerini de vuruyor. Ayrıca, Doç. Dr. Selim Şanel, gençlerin severek giydiği aşırı dar pantolonların, sürekli bacak bacak üstüne atmanın, uzun saatler araç kullanmanın ve D vitamini eksikliğinin diz ağrısına sebep olabileceğini belirtti.

Hareketsizlik, uzun süre araç kullanmak ağrıyı tetikler

Saatlerce oturmak, diz eklemi ve çevresindeki kasları olumsuz etkiler. Ayrıca otururken dizin uzun süre bükülü pozisyonda kalması, diz kapağı ve karşı eklem yüze kıkırdağında aşınmaya sebep olabilir. Bu durum dizlerde anormal sesler, sızlama ve hastalık daha da ilerlediğinde ağrılarla kendini gösterir. Masa başında çalışan ve spor yapmayan gençlerde, kaslarda zayıflamaya, dolayısıyla da dizde kolayca zedelenmelere neden olabilir.

Gençlerin çok dar pantolon giymesi, bacaklarda dolaşım sorunlarına yol açabilir. Bazı yüzeysel duyu sinirlerini sıkıştırıp ağrılı durumlara sebep olabilir.

Uzun süre bacak bacak üstüne atarak oturmak, hem diz eklem kıkırdağında aşınma olanlarda bu sorunun artışına yol açabilir hem de pıhtı oluşma riski taşıyan kişilerde tehlikeyi artırabilir.

Saatlerce trafikte kalmak, dizlerde eklem kıkırdağında aşınma ve zedelenmelere neden olabilir. Uzun süre sabit pozisyonda oturmak, trafikte uzun süre araç kullanmak, çok fazla merdiven inip çıkmak ağrı sebebidir, hastalar ilk ayağa kalktıklarında tutukluk hissederler. Menüsküs yırtığı gibi durumlar ve uyluk arka grup kasları geren bel problemleriyle karşılaşılabilir.

Hava soğuyunca artan ağrıya dikkat!

Soğuk ve nem sebebiyle kasların da kısalmasıyla beraber eklemlerde ağrılar daha fazla görülür. Havaların soğumasıyla birlikte dizlerde sızlama şeklinde ağrılar romatizmal hastalıklara ve diz ekleminde bağ ve eklem yüzeyini oluşturan kıkırdak dediğimiz yapının hastalığına işaret edebilir.

Korunmak için neler yapmalısınız?

Her yaşta görülen diz ağrılarından korunmak için fazla kilolardan kurtulmak, diz rahatsızlığınız varsa mutlaka muayene olmak ve düzenli kontrollerinizi yaptırmak, sürekli sabit kalınan iş ve faaliyetlerden mümkün olduğunca kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak, gerektiğinde uzman tavsiyesiyle besin takviyesi ve vitamin türü ilaçları almak, dizleri çok yıpratan faaliyetlerden kaçınmak önerilir. Kemikler için düzenli egzersiz ve fiziksel aktivite dışında özellikle kış aylarında yeterli protein almak, D vitamini almak, kalsiyum ve magnezyumdan zengin beslenmek faydalı olacaktır.