Kategoriler
Yaşam

Kış çaylarını doğru şekilde hazırlayıp kararında için

Son günlerde yaşanan sıcaklık farklılıkları özellikle üst solunum yolu hastalıkları, soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıkların görülme sıklığını artırdı. Hastalandığınızda sık sık içtiğiniz kış çaylarını doğru şekilde tüketmezseniz yarar yerine zarar görebilirsiniz.

Havaların kararsızlaştığı kış aylarında bağışıklık sisteminiz güçlü olmazsa hastalığa yakalanma riskiniz yükselir. Soğuk havalarda içimizi ısıtan ve şifa veren bitki çayları içmek bağışıklığınızı güçlendiren etkenlerden biri. Fakat doğru bitki karışımları uygun şekilde hazırlanmalı ve kararında içilmeli.

Soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi üst solunum yolu hastalıklardan korunmak için bağışıklık sisteminin güçlendirmek için yeterli ve dengeli beslenme düzeni çok önemli. Beslenmeye ek olarak bitki çayı tüketimi de bağışıklığın güçlendirilmesini destekler.

Amacına uygun içilen çay faydalı

Bitki çaylarının doğal yapısında yararlı ve zararlı bileşikler bulunur. bitki çayları doğru hazırlanarak uygun dozda tüketilirse faydalı olur. Özellikle kronik hastalığı nedeniyle düzenli ilaç kullananlar bitki çayı içmeden önce mutlaka doktoruna danışmalı.

Bitki çaylarını şekerle tatlandırmayın

Başta ıhlamur ve zencefil olmak üzere kuşburnu, elma, papatya çayı kış aylarında en çok tercih edilen bitki çayları arasında yer alır. Bu çayları tatlandırmak için limon, karanfil, tarçın, bal gibi tatlandırıcılar kullanılmalı.

Bitki çaylarının yararları

Güçlü antioksidan bileşikler içeren ıhlamur, soğuk algınlığı, nezle ve gribal enfeksiyonların destek tedavisinde tercih edilir. Ihlamur çayının buharı burun tıkanıklığını açar, sıcak çayı ise boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi gelir. Ihlamura bal ve limon eklenebilir. Limon ile tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Üşütmeden kaynaklanan öksürüğe karşı iyi gelir. Stresi azaltıcı etkisi bulunan ıhlamur çayı, sinirleri yatıştırır ve uykuya geçişi kolaylaştırır.

Soğuk algınlığının tedavisinde sıklıkla kullanılan zencefil çayı burun tıkanıklığını giderir. Terlemeye neden olduğu için toksin atıcı özelliği olan zencefil, aromatik yağlar açısından da zengindir. Manganez, magnezyum, fosfor, kalsiyum C vitamini ve demir içerir. Hazımsızlık ve bulantı gibi mide rahatsızlıklarına da iyi gelir.

Elma içeriğindeki antioksidan, vitamin ve flavanoidler sayesinde bağışıklığı güçlendirir. Lifli yapısı sayesinde hazımsızlık sorunlarına iyi gelir.

En çok C vitamini içeren meyvelerden olan kuşburnu, B vitaminleri, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum gibi mineraller ve meyve asitleri içerir. C vitamini enfeksiyon ve soğuk algınlığına karşı vücudu güçlendirir. B vitaminleri ise enerji metabolizmasını düzenler, içerdiği meyve asitleri sindirim sistemine faydalıdır.

Boğaz ağrısı sorununu hafifleterek öksürüğe iyi gelen papatya çayı ise aynı zamanda strese iyi gelen ve sakinleştirici etkiler de gösterir.