Kategoriler
Yaşam

Doğayı kirletmeyen plastik, ağaçlardan üretilecek

Dünyayı korumak ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakmak için bilim adamları yeni bir hammadde buldular. Artık plastikler fosil yakıtlardan değil oksijen kaynağımız ağaçların öz suyundan üretilecek.

Amerika’nın bilim dergisi “Scientific American” da yer alan habere göre, 2012 yılında bir firmanın mısır nişastasından ürettiği plastik tabak, bardak, çatal ve kaşıkların kullanılmaya başlandığı açıklanmıştı. Bu ürünler 6 – 8 hafta içinde tamamen toprağa karışabiliyor ve geri dönüştürülebiliyor. Artık bunun yanı sıra South Carolina Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, kozalaklı ağaçlardan elde edilen reçineyi plastik üretmede kullanacaklar.

Ağaçlardan elde edilen özsu ham petrol gibi yapışkan, kıvamlı ve ağaçlar delinerek çıkarılıyor. Araştırmanın lideri Chuanbing Tang’e göre, reçineler petrole benzeyen hidrokarbon bakımından zengindir. Bu maddenin polimerizasyon için oldukça iyi olduğunu söyleyen Tang, bu yöntemlerin henüz başlangıç aşamasında olduğunu belirtti. Ortamda çabucak parçalanan malzemeyi üretmeyi başardıklarını açıklayan araştırmacılara göre plastik üretiminde kullanılacak olan bu yenilenebilir kaynağın esas faydası çevreye zarar vermemesi. Mısır temelli plastikler gibi, ağaç reçinesinden yapılan plastikler bozulmadan sorumlu bakterilere karşı daha hassas olacaklar.

Sonuç olarak okyanusta ve denizlerdeki canlıların yaşamı plastik torbalardan dolayı daha az zarar görecek. (Vasfiye Özcanbaz)