Kategoriler
Soru-Cevap

Bal yiyerek arıların çoğalmasını destekliyor muyuz yoksa engelliyor muyuz?

Her insan ve özellikle çocuklar kahvaltıda kızarmış, sıcacık yağlı ekmeğin üzerine bal sürüp yemeği sever. Arıların binbir zorlukla ürettiği balı yiyerek arıların çoğalmasını destekliyor muyuz yoksa engelliyor muyuz?

Dünyanın en zeki insanı olarak bilinen ve kabul edilen Albert Einstein’ın da arılar üzerinde çalıştığı ve ‘Arılar yok olursa insanlığın sadece 4 yıl ömrü kalır’ öngörüsünün gerçek olup olmadığı araştırılmaya devam ediyor.  Son yıllarda dünya genelinde bilinmeyen bir nedenle milyonlarca arının aniden ölmesi bilim dünyasında şaşkınlığa ve paniğe neden oldu.

BBC Focus’ta yer alan habere göre, bal yiyerek arıların çoğalmasını destekleyip desteklemediğimiz  satın aldığınız balın markasına bağlı. Çünkü süpermarketlerin çoğu balı ithal etmekte ve özellikle Çin’deki denizaşırı tarım yöntemleri bal arılarının bağışıklık sistemini zayıflatıyor olabilir. Küçük ölçekli üreticiler ise kovanlarının sağlığını korumak için arıların bakımına ve popülasyonuna çok dikkat eder. Bu nedenle yerel, karıştırılmamış bal satın almak çok daha iyi.

Ancak arılara yönelik asıl tehdit bal hasatı değil habitat (yaşadıkları ortamın) yok olmasıdır. Bahçenize yabani çiçekler ekmek ve organik sebzeler satın almak (arıları zehirleyebilen böcek ilacı kullanımını azaltmak için) arıların çoğalmasında ve sağlıklarının iyi olmasında çok daha büyük bir fark yaratır. (Vasfiye Özcanbaz)