Kategoriler
Soru-Cevap

Cevabı merak edilen sorular: Beyaz saçınız kopunca yeniden beyaz saç mı çıkar?…

Bilim dünyası meydana gelen olayların nedenini araştırmaktan hiçbir zaman vazgeçmez. Çünkü insanların merak duygusunu bastırması neredeyse imkansızdır. Tırnaklarımız nasıl uzar, çevresel etkenler uzamasını hızlandırır mı ya da beyazlayan bir saç telinizi kopardığınızda yeni çıkan saç teli beyaz mı olur?

Tüm bu ve bunun gibi soruların cevabını insanoğlu hep merak etmiştir. BBC Focus dergisinin uzmanları da bu tarz soruları her ay cevaplıyor. İşte merak ettiğiniz sorulardan ikisi:

Beyazlayan saçınızı koparınca tekrar beyaz saç mı çıkar?

Evet aynısı olur. Saç rengi folikül içindeki pigment hücrelerinden gelir ve yeni saç teli ortaya çıktıkça saç teline pigment eklenir. Ancak yıllar geçtikçe ve yaşınız ilerledikçe, foliküller yavaş yavaş daha az pigment üretir ve sonunda saçları tamamen boyar. Beyaz bir saç telini koparmak pigment hücrelerini canlandırmaz, bu yüzden o folikülden çıkan bir sonraki saç da beyaz olur.

Tırnaklarınız niçin sıcak ülkede daha hızlı uzar?

1941 yılında, Amerikalı doktor William Bennett Bean, kendi tırnak gelişimini 35 yıl süren araştırmayla takip etti. Bunun sonucunda iklim, mevsim ve coğrafi konumun büyüme oranını etkilemediği sonucuna ulaştı.

Bununla birlikte, diğer araştırmalar yaz aylarında büyümede hafif bir artış tespit ettiler. Bunun nedeni olarak ise parmak uçlarındaki kan akışının artması gösterildi. Ancak tatildeyken ani bir değişiklik fark ederseniz, havuz başında dinlenirken tırnaklarınızın çok hızlı aşınmamasındandır. Ayrıca gerçek büyüme oranının çok fazla artmamış olduğunu görürsünüz. (Vasfiye Özcanbaz)