Kategoriler
Sağlık

Çocuklarda horlama çeşitli sorunlara yol açabilir

Yetişkinler kadar çocuklarda da sık görülen bir sorun olan horlama, tedavi edilmediği takdirde ileride tedavisi çok güç çene gelişim sorunlarına ve kalp problemlerine bile yol açabilir.

Horlama, çocuklarda da farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Alerjik nezle, obezite, geniz eti ve bademcikler bu nedenlerden bazılarını oluşturur. Çocuklarda horlamanın şiddetinin, burun tıkanıklığının derecesine göre çok kuvvetli olabileceğini söyleyen Acıbadem International Hastanesi Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Uğur Çınar, kimi zaman horlamaya nefeste yavaşlama veya durmanın da eşlik edebildiğini belirtti. tüm gün ağızdan nefes alan çocuklarda burun tıkanıklığı geceleri daha belirginleşir ve gece horlamaya başlarlar. Bu çocuklarda gece uykusunda aşırı terleme, huzursuz uyku, gündüz aşırı hareketlilik, gece işemeleri, konsantrasyon kaybı ve öğrenmede güçlük gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Büyüme ve gelişmenin normal olabilmesi için çocuğun uykusunun da normal olması gerekir. Uyku sırasında ağzın açık kalması ve horlamanın ileride tedavisi çok güç çene gelişim sorunlarına ve kalp problemlerine bile yol açabileceğini söyleyen Prof. Dr. Uğur Çınar, çocuklarda horlamanın en sık görülen 5 nedenini açıkladı.

Obezite

Çocuklarda da erişkinlerdeki gibi kilo fazlalığı horlamaya yol açabiliyor. Kilonun yüksek olması nedeni ile boyun yağ dokusunun artması, küçük dil ve yumuşak damak bölgesinin yağlanarak gevşemesi uykuda bu bölgenin aşırı titreşmesine ve horlamaya neden olabiliyor. Sadece horlama değil uykuda nefes yavaşlaması ve durması da eşlik ettiğinden, diyetisyen kontrolü altında kilo verilmesi, yaşam tarzının değiştirilerek hareket ve sporun artırılması tedavide önemli.

Burun içinde yapısal bozukluklar

Küçük yaşta düşme sonrasında travmatik eğrilikler ortaya çıkabilir. Bu eğrilikler nedeniyle burun tıkanıklığı-horlama gibi belirtiler varsa mutlaka doktora gidilmeli. Burun içindeki eğriliklere burun gelişimi tamamlandıktan sonra 16-18 yaş civarında müdahale edilir.

Alerjik nezle

Çocuklardaki burun tıkanıklığı ve horlamanın önemli bir nedeni de burun alerjileri. Hapşırık, sulu burun akıntısı, burunda kaşıntı ve tıkanıklık gibi bulgularla kendini gösteriyor. Ev tozu, ağaç veya çayır polenleri, küf-mantarlar, hayvan tüyleri burun alerjisine neden olabilen etkenler. Tedavide öncelikle alerjen etkenin ortaya konulması ve bundan kaçınılması önemli. İlaç ve bazen de aşı tedavileri gerekebiliyor.

Geniz eti ve bademcikler

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının ardından 2 hafta içinde hala geçmemiş burun tıkanıklığı ve horlamayı dikkate alın ve hekime başvurun. Büyük geniz eti ve bademcik eğer çocukta ağız açık uyuma ve horlamaya neden olacak boyutta yani tıkayıcı özellikte ise mutlaka tedavi edilmeleri gerekiyor. Çocuğun bademcikleri büyükse küçültülerek tedavi ediliyor. Ancak bademciklerde sık enfeksiyon oluşuyorsa bademcikler tamamen alınabilir.

Burun ve sinüs enfeksiyonları

Çocuklar üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiklerinde burun içi şişerken, ateş, öksürük, burundan sulu akıntı ve boğaz ağrısı olabilir. Ayrıca bu dönemde uyku bozulup horlama ortaya çıkabiliyor. İki haftayı geçen burun tıkanıklığı ve horlama durumunda çocuğunuzun uzman hekim tarafından değerlendirilmesi ve ilaç tedavileri uygulanması gerekebilir.