Kategoriler
Aktüel

Bu ağ benzeri yapının ne olduğunu asla tahmin edemezsiniz

Büyük bi örümcek tarafından örülmüş dev bir ağa benzeyen bu yapının ne olduğunu asla tahmin edemezsiniz. Fotoğrafa bakınca aklınıza örümcek ağı gelse de bu ağ, her gün tükettiğimiz gıdada bulunan bir protein.

Bu gümüş rengi, ağa benzeyen yapı, ekmeğe canlılık veren bir protein olan saf glütenden başkası değil. Şaşırtıcı bir şekilde, gluten buğday unu içinde bulunmaz ve yalnızca ekmek yapmak için malzemelerinizi karıştırmaya başladığınızda ortaya çıkar. BBC Focus dergisinde yer alana habere göre, buğday ununun onda birinin proteinden oluşmasına rağmen, suyla birleşip hamur haline gelinceye kadar glütenin ortaya çıkmadığını söyleyen Gıda bilimci Dr. Stuart Farrimond, “Karıştırma ve yoğurma, köfte şeklindeki gliadin isimli proteinin çubuk makarnaya benzeyen uzun, gluten iplikleriyle kaynaşmasına neden olur” dedi. 

Hamurunuzu yoğurmaya devam ettikçe, bu gluten iplikçikleri daha uzun ve daha güçlü hale gelir. Maya ile mayalanan ekmeklerde, glüten ağı hamurun kabarmasını sağlayan karbon dioksit kabarcıklarını hapseder.

Bu fotoğraftaki glüten bir hamur topundan ayrılarak elde edildi, nişasta granülleri yıkanarak uzaklaştırıldı ve mikroskop altında 734 kez büyütüldü. (Vasfiye Özcanbaz)