Kategoriler
Yaşam

Kanserden korunmak için yediklerinizi ve yaşam tarzınızı değiştirin!

Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat ederseniz, abur cubur veya fast food yerine taze sebze-meyve, kuruyemiş gibi sağlıklı gıdalarla beslenirseniz, kansere yakalanma riskiniz azalacak. Yaşam tarzınıza ve yediklerinize özen göstererek sağlıklı yaşamak elinizde.

Uzmanlar, sağlıklı gıdalar tüketildiğinde ve yaşam tarzınıza dikkat edildiğinde 16 yıl içinde kansere yakalanma oranının yarı yarıya azalabileceğini belirlediler. Foxnews’te yer alan habere göre, işte kanseri önlemenin yolları:

Nar suyu için

Wisconsin Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, nar suyunun akciğer kanseri gelişimi engelleyebildiğini tespit ettiler. Ayrıca önceki araştırmalar, nar suyunun fareler üzerinde prostat kanserini geciktirdiğini gösterdi. Araştırmacılar, günde yaklaşık 450 gram nar suyu tüketmenizi öneriyor.

Her gün terleyin

Vermont Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, çok egzersiz yapan erkeklerde daha az aktif olanlara oranla akciğer gelişme riski yüzde 68 ve daha az kolorektal kanser riski ise yüzde 38 daha az. Kardiyo (vücudunuzun yağ oranını azaltmak ya da dengelemek için yapılan egzersizleri ) ve direnç kazandırıcı egzersizler iltihabı ve hormon seviyesini kontrol etmeye yardımcıdır ve ayrıca bu egzersizler bağışıklık sisteminizi güçlü tutuyor.

Düzenli olarak kanser taraması yaptırın

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, 50 yaş üzerindeki herkes düzenli olarak kolon kanseri için gerekli röntgenleri çektirirse bu hastalıklardan ölümlerin yüzde 60’ının önlenebileceğini tahmin ediyor. Bu nedenle kolorektal, prostat, cilt, akciğer kanseri açısından gerekli görüntülemeleri yaptırın.

Kabuklu kuruyemiş tüketin

Her gün sağlıklı selenyum kaynağı olan Brezilya fıstığından 3 tane tüketin. Harvard Üniversitesi’nde düzenlenen araştırmaya göre, bu miktar prostat kanseri gelişme riskini yüzde 48 azaltıyor.

Kızartılmış her şeyden uzak durun

Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, kızarmış patates, kızarmış tavuk, balık kızartma ya da kızarmış hamur işleri yiyen erkeklerde prostat kanseri riskinin yüzde 37 daha fazla olduğu belirlendi. Yüksek ısıda kızartılan yağ yiyeceklerin içinde kanserojen bileşenler oluşturuyor.

Lifle dost olun

“Clinical Nutrition” isimli dergide yer alan araştırmaya göre, bol miktarda lif tüketen insanlarda böbrek kanseri gelişme riski yüzde 19 daha azdır. Lif kansere yol açan toksinlerin bağırsaklardan böbreklere yolculuğunu engelleyebiliyor.

Ayakta durun

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre, yılda 92 binden fazla kanser vakasının nedeni olarak çok fazla oturmak gösteriliyor. Hatta düzenli olarak egzersiz yapsanız bile risk altındasınız. Bu nedenle her saat birkaç dakika ayakta kalmayı unutmayın. Bu şekilde vücudunuzdaki kanser riskiyle ilişkili olan moleküllerin seviyesi azalacaktır.

Yaban mersini atıştırın

Rutgers Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, yaban mersini “pterostilbene” isimli bir bileşenle doludur ve kolon kanserini önlemeye yardım ediyor. Günde bir buçuk kase yaban mersini tüketmeye çalışın. Taze olarak atıştırabilirsiniz, tahıllarla birlikte tüketebilirsiniz ya da diğer meyvelerle karışık içecek hazırlayabilirsiniz.

D vitaminine dikkat edin

American Journal of Clinical Nutrition isimli bilimsel dergide yayınlanan çalışmaya göre, her gün beslenmesini 1,000 IU D vitaminiyle destekleyen insanlarda kanser riskinin neredeyse yüzde 77 oranında düştüğü belirlenmiştir. D vitamini ihtiyacınızı somon balığı, sardalye ve Şitaki mantarı tüketerek de karşılayabilirsiniz.

Horlamayı durdurmak için yardım alın

Wisconsin Üniversitesi’nde görevli araştırmacılara göre, uyku apnesi sorunu bulunan insanların kanserden ölme ihtimali 5 kat daha fazla. Uyku apnesi sorunu bulunan kişilerin kanındaki oksijen seviyesi düşüktür. Bu da mevcut küçük tümörlerin yeni kan damarları geliştirmesine yol açar. (Vasfiye Özcanbaz)