Kategoriler
Otomobil

BMW, X3 M ve X4 M ile asfalttaki gücünü araziye taşıyor

Alman otomotiv üreticisi BMW, yeni geliştirdiği X3 M ve X4 M modelleriyle asfalttaki gücünü SUV kullanıcılarına sunuyor. 503 HP’ye kadar motor gücü üreten yeni X3 M ve X4 M’in son hızı ise saatte 285 kilometre.

SUV segmenti bir kaç marka hariç neredeyse tüm firmaların boy gösterdiği büyük bir pazara dönüştü. Günümüzde bu segmentte uygun fiyatlı ekonomiğinden, en hızlı ve lükse yüzlerce seçenek tüketicilerle buluşabiliyor. Premium araç üreticisi BMW de SUV segmentindeki yarışa ayak uyduran firmaların ilk sıralarda yer edindi. X3 ve X4 SUV modellerine M gücünü aşılayan alman üretici 503 HP motor gücünü kullanıcısının emrine sunuyor. M platformunun tüm özelliklerini taşıyacak olan X3 M ve X4 M geliştirilmiş 6 silindir motorla birlikte baz modelde 473 HP güce kavuşacak.

DAHA FAZLA MOTOR GÜCÜ

Her iki modelin kaputunun altında 5.600 – 7.300 d/dk arasında 473 beygir gücü üreten turbo şarjlı 6 silindirli 3.0 litrelik motor yer alıyor. Bu motor 2.600 ile 5.500 d/dk arasından 600 nM tork değerine sahipken 0-100 km/s hızlanmasının sadece 4.1 saniye tamamlayabiliyor. “Bu standart güç bana yetmez” diyenler ise Competition Paket güç seçeneği ile 503 HP güç ve maksimum 285 km/s hıza ulaşabilecekler.

TASARIMA M DOKUNUŞU

Tasarımında standart X3 ile X4’e göre görsel iyileştirmelerin yer aldığı M versiyonlarında, güçlü frenler, direksiyon sitemi ve aracın gücüne göre uyarlanan süspansiyon sistemi sürüş performansını üst seviyeye taşıyan unsunlar başında. İç mekanda ise M’e özgü ayrıca direksiyon simidi ve gösterge paneli, deri döşemeli ısıtmalı spor koltuklar, Harman Kardon ses sistemi, navigasyon, Apple CarPlay uyumluluğu standart donanımda yer alıyor. Head-up display, kablosuz şarj, Wi-Fi bağlantı ve mimik kontrollü bir bilgi-eğlence sistemi gibi teknolojik donanım ise opsiyon seçenekleri arasında. BMW X3 M ve BMW X4 M modellerinin üretime geçmesinin ardından önümüzdeki aylarda satışa sunulacak.(Aydın Özcanbaz)