Kategoriler
Yaşam

Uzun ömrün formülü uykunuzda gizli

Ortalama bir ömür süren insanın yaşamının tahminen üçte biri uykuda geçer. Çoğumuz uykuyu zaman kaybı olarak düşünürüz ve uyku süremizi mümkün olduğunca azaltırız. Ancak az uyku demek ömrünüzün de az olacağı anlamına gelir.

Uyuduğunuz uykunun kaliteli olması çok önemlidir. Gece uykuda geçirdiğiniz zaman boyunca beyniniz ve vücudunuz sizi ertesi güne zinde bir şekilde hazırlamak için biyolojik bakımla meşgul oluyor.  Bu nedenle uykusuz kalmak bu bakımın etkisini azaltır, vücut fonksiyonlarımızı etkiler. Lifehack isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte uyku kalitenizi artırmanın çeşitli yolları:

Kaliteli uyku önceliğiniz olmalı

Yaşamınızı meşgul eden sayısız istek vardır ve bunları karşılamak için genellikle uykunuzdan fedakarlık edersiniz. Kaliteli bir uyku çekmenin ilk adımı uykuyu öncelik sıranızın en üstüne yerleştirmektir. Gece olunca televizyon izlemek, bilgisayar oyunu oynamak yerine daha çok uykuyu düşünmelisiniz.

Kaliteli uyku ortamı oluşturun

Uyumak için çevrenizdeki ortamı hazırlayın. Yatak odanız karanlık ve sessiz olmalı, rahat bir yatak seçin, odanın sıcaklığını düşürün, yatmadan önce kafeinden uzak durun, yatak odanızda televizyon bulundurmayın. Bunlar kaliteli bir uyku için çok önemlidir.

Gündüzleri uzun süre kestirmeyin

Gündüzleri dozunda şekerleme yapmak sağlığınız için yararlıdır. Ancak şekerleme süresini 25 dakikanın altında tutmalısınız, en ideal süre 10-15 dakikadır. Gün ortasında uzun süre uyursanız gece uykunuz da bundan etkilenir.

Işığın seviyesini ayarlayın

Işığa maruz kalma geceleri uykuda salgılanan melatonin hormununu kontrol eder. Erken kalkmayla ilgili problemleriniz varsa sabahları güçlü ışığa kendinizi bırakın ve akşamları da kısık ışık ve güneş gözlüğü kullanın. Sabah erken kalkmak için yatağınızı sabahları en çok ışık alan bölüme yerleştirin. Gün ışığında fazla vakit geçirin, geceleri ise bilgisayardan ve arkadan aydınlatmalı cihazlardan uzak durun.

Gözlemleyin ve deneyimleyin

Herkes farklıdır ve bu nedenle kaliteli uyku için nelere ihtiyacınız olduğunu gözlemleyin. Bir günlük tutun. Bu nedenle sizin için en iyi olan zamanlama, egzersiz, oda sıcaklığı, uyku süreniz gibi bilgileri akıllı telefonunuza kaydedin. Bir dizi deneme-yanılmadan sonra kendi doğal uyku şeklinizi bulacaksınız.

Uyanmaya hazırlıklı olun

Otobüsü ya da uçağı yakalamak için sabahları erken kalkmayı denediniz mi? Uykunuz kısa olmasına rağmen sabah kendinizi enerjik hissettiniz değil mi? Her şey beyninizde bitiyor. Erken kalkmaya kendinizi hazırladığınızda enerji seviyeniz daha yüksek olacaktır.

Uyku öncesi bir düzen oluşturun

Tüm gün enerjik olabilirsiniz, ancak akşama doğru uykuya hazırlık için belirli kurallar belirleyip her gün bunlara uyun. Örneğin, kısa bir duş almak, biraz fiziksel ve nefes egzersizi yapmak ve sonra uyumak gibi. Duşa girdiğinizde vücudunuz gevşeyecek ve uykuya daha rahat dalacaksınız.

Gün boyunca egzersiz yapın

Fiziksel aktivite sağlığınız için çok önemlidir. Günde en az 30 dakika egzersiz yaparak, kaliteli bir uyku uyuyabilirsiniz. Ayrıca egzersiz kalp hastalığına yakalanma riskinizi de azaltıyor.

Sabahı canlandırın

Müzik, eğlence daha çabuk uyanmanıza yardım edecektir. Sabahları en sevdiğiniz müziği telefonunuza alarm şarkısı olarak ekleyin. Eğlenceli bir müzik kanınızın daha iyi pompalanmasını ve tüm vücudunuza pozitif enerji dağılmasını sağlayacaktır.

Uykusuzluğa dikkat edin

Uykusuzluk tehlikelidir ve hafızanızın, konsantrasyonunuzun ve hareket yeteneklerinizin hasar görmesine yol açabilir. Bağışıklık sisteminiz ve iyileşme süreci de bundan etkilenir. Bu nedenle uykunuz geldiğinde hemen gidip yatın, uykunuzun kaçmasına izin vermeyin. Kaliteli uyku kaliteli yaşama sahip olmak için çok önemlidir. (Vasfiye Özcanbaz)