Kategoriler
Sağlık

Çocuklarda göğüs ağrısı kalp hastalığının habercisi mi?

Çocuklarda görülen ve genellikle tekrarlayan göğüs ağrısı, hem aile hem de çocukta şiddetli endişe oluşturup çocuk ve ailenin yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Peki çocukluk döneminde görülen her göğüs ağrısı kalpten mi kaynaklanır?

Çocukluk çağında göğüs ağrısı, hem erkek hem kız çocuklarında, sıklıkla 11-14 yaş arasında ve daha küçük yaşlarda görülür. Yapılan çalışmalar, çocukluk çağındaki göğüs ağrılarının yüzde 95’inin iyi huylu olduğunu, ancak yüzde 5 oranında da kalp hastalıklarına bağlı geliştiğini gösteriyor.  Memorial Antalya Hastanesi Pediatrik Kardiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Işıl Yıldırım Baştuhan, çocuklarda görülen göğüs ağrıları hakkında bilgi verdi.

Birçok nedene bağlı olabilir

Çocuklarda göğüs ağrısı, göğüs ve göğüs duvarı; deri, kas ve iskelet, solunum, kalp-damar ve sindirim sistemlerinden kaynaklanabilir. Ayrıca göğüs ağrısı, psikolojik nedenlere bağlı olarak da gelişebilir. Göğüs ağrısını değerlendirirken, ayrıntılı öykü ve ağrıya neden olabilecek tüm organ ve dokuların tam muayenesi çok önemli.

Nedeni bilinmeyen ağrılar tekrarlayabilir

En sık karşılaşılan göğüs ağrısı “sebebi bilinmeyen-idiyopatik” göğüs ağrısıdır. İdiyopatik ağrı; keskin ve batıcı karakterli, birkaç saniye ile birkaç dakika arasında süren, genellikle derin nefes almakla artan, en sık göğsün ortasında veya memenin altında görülen bir ağrıdır. Kalp kaynaklı değildir; hayati tehlikesi yoktur. Ağrı genellikle yeniden meydana gelir ve hatta bazen aylarca ara ara tekrarlar. Bu ağrılarda tedavi gerekmemektedir. Ağrının idiyopatik karakterli olduğuna ancak ayrıntılı değerlendirme yapıldıktan sonra bir doktor tarafından karar verilir.

Sınav stresi ve yemek alışkanlığı da ağrı nedeni

Sınav stresi, aile veya okuldaki problemler, anksiyete ve depresyon da göğüs ağrısına yol açabilecek psikolojik nedenlerdir. Ancak göğüs ağrısına psikolojik demeden önce ayrıntılı inceleme yapılmalı ve altta yatan bir hastalık olmadığı görülmelidir.

Çocuklarda kalp hastalığı olduğunu gösteren belirtiler

Çocuklarda kalp hastalıklarının tanısı için elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EKO) ve egzersiz stres testi gibi ek testlerin yapılması, kalple ilişkili nedenlerin tanınabilmesi için önemlidir. Aşağıdaki belirtiler, çocukta kalple ilgili bir sorun olduğuna işaret edebilir:

  • Egzersizle beraber ağrı olması,
  • Ağrıya terleme, solukluk, fenalaşma hissinin eşlik etmesi,
  • Ağrı ile beraber çarpıntı, baş dönmesi ve bayılmanın olması,
  • Ailede ani ölüm ve/veya kalp kası hastalığı öyküsünün olması,
  • Fizik muayenede kalp üfürümü duyulması…