Kategoriler
Sağlık

Hazır gıdalardaki lezzet kaynağı MSG, sağlığınızı bozar mı?

Gün içerisinde tükettiğimiz neredeyse her hazır gıdada bulunan Monosodyum Glutamat (MSG), bugüne kadar kötü bir üne sahipti. Fakat yediğimiz gıdaların tadını güzelleştiren bu katkı maddesini uzmanlar tekrar inceledi.

Hayatın koşuşturması, yoğunluğu içinde çoğu zaman yemek yapmaya fırsat bulamayıp hazır gıdalara yöneliriz. BBC Fuocus dergisinde yer alan habere göre, hazır tavuk ve et ürünleri, paketlenmiş tüm abur kuburlar, hazır çorba ve soslar, et suyu tabletleri ya da katı yağlarda bulunan lezzet artırıcı monosodyum glutamat (MSG), ilk olarak 1908 yılında deniz yosunundan çıkarılarak elde edildi. Bu madde, sadece mantar, domates ve Parmesan peyniri gibi gıdalarda doğal olarak bulunan glutamik asit ve yalnızca sodyum (sofra tuzu bileşenlerinden biri) içerir.

Halk arasındaki popüler inanışa göre, MSG baş ağrılarına ve “Çin restoranı sendromu” olarak bilinen “kendini beğenmişlik” hissine yol açabilir. Ancak bu bir efsane: bilim adamları tipik MSG miktarlarını baş ağrılarıyla veya bu konudaki diğer sağlık problemleriyle ilişkilendiren bir kanıt bulamadılar. Tuz örneğinde olduğu gibi, makul miktarlarda MSG tüketmeniz tamamen güvenli ve lezzetli. (Vasfiye Özcanbaz)