Kategoriler
Teknoloji

Geleceğin şehirleri daha akıllı ve çevreci olacak

Günümüzde dünya nüfusunun yarısı şehirlerde yaşasa da ve bunun 2050 yılına kadar üçte ikilik bir orana yükseleceği tahmin ediliyor. Mühendisler teknolojiyi şehir planlamasına entegre ederek bu şehirlerin iyi bir şekilde çalışmasını sağlayacak. 

Geleceğin akıllı, hızlı ve çevreci teknolojileri, artan kablosuz hız ve erişilebilirlik sözü veren 5G’nin gelmesiyle mümkün olacak. BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2019’daki ele alınacak toplantı konularından biri de akıllı şehirler, paylaşıma açık elektrikli otomobiller gibi yeni teknolojiler.  

Yeni teknolojiler, 5G’yi kullanacak

Bu yeni teknolojilerin çoğu, akıllı teknolojiyi kentsel planlamaya dahil etmeyi içerir. Amerikan internet sağlayıcısı AT&T, Las Vegas’ta kamu güvenliğini ve enerji verimliliğini artırmak için akıllı bir aydınlatma planını test edecek proje sunacak. Bir başka proje ise, Alman otomobil şirketi Continental’ın kullanıcıların bir uygulama sayesinde anahtarlara gerek kalmadan ortak kullanılan otomobillere erişebildikleri elektrikli otomobil paylaşım projesi hazırlıyor. Firma bu projeyle kendi otomobillerimizin olmadığı bir gelecek hedeflemekte, böylece çevre kirliliği, trafik sıkışıklığı ve gürültü azalacak.

CES 2019’daki bir başka konuşma noktası ise dirençlilik. Deprem, sel, kasırga gibi doğal afetlerde ortaya çıkan olumsuz durumlarda toplulukları güvenli, sıcak, enerji kaynaklarından mahrum kalmamalarını sağlayan, beslenmelerine yardımcı teknolojilere adayan Watergen firması, tam da bunu yapıyor.

Doğal kaynaklar kirlendiğinde temiz içme suyu oluşturmak için suyu havadan uzaklaştıran su jeneratörleri ürettiler. 2017 ve 2018 kasırgalarında Teksas ve Florida’da su sağlamak için Amerikan Kızıl Haç’la birlikte çalıştılar ve jeneratörleri günde 2500 litreyi sulu tutacak kadar günde 5000 litre su üretmek için tasarlandı. (Vasfiye Özcanbaz)