Kategoriler
Aktüel

Anne sütünü artıran kan ağlayan ağaç

Olağanüstü koyu kırmızı renkli öz suyundan dolayı ağaç “Bloodwood Ağacı” olarak adlandırılan Hint Meşesi, saçkıran, bıçaklanma ağrıları, göz problemleri, sıtma, karasu humması, mide sorunları gibi birçok hastalığa iyi gelmesinin yanında anne sütünü de artırdığı bilinmekte.

Latince adı “Pterocarpus angolensis” olan Hint Meşesi, Güney Afrika’da, Kiaat, Mukwa ve Muninga gibi çeşitli isimlerle bilinir. Ayrıca, ağacın sahip olduğu olağanüstü koyu kırmızı renkli öz suyundan dolayı “Bloodwood Ağacı” olarak da adlandırılır. Ağacın bir dalını kestiğinizde veya ağacın hasar görmüş bir dalından, koyu kırmızı bir sıvı damlamaya başlar. Yapışkan, kırmızımsı kahverengi öz su, hasarı iyileştirmek için yarayı kapatır.

Kırmızı öz su geleneksel olarak bir boya olarak ve bazı bölgelerde hayvansal yağla karıştırılarak yüz ve vücut için kozmetik yapımında kullanılır. Ayrıca, kana benzediği için kanla ilgili sorunların iyileştirilmesinde büyülü özelliklere sahip olduğuna inanılır. Ağacın öz suyu aynı zamanda saçkıran, bıçaklanma ağrıları, göz problemleri, sıtma, karasu humması, mide sorunları gibi birçok hastalığın tedavisinde ve anne sütünü artırmak için de kullanılıyor.

Tüm bu faydalarının yanı sıra, ahşabın kolayca oyulması, yapıştırılması, vidalanması ve cilayı iyi tutması gibi özellikleri sayesinde ağacın gövdesinden yüksek kaliteli mobilyalar üretilir. Ağaç kururken çok az büzülmesinden dolayı dayanıklılığı yüksektir ve tekne, kano yapımı ile banyo zeminleri için oldukça uygun bir malzemedir.

Orta ve Güney Afrika’nın yerli halkı için büyük maddi katkı sağlayan bu ağaçlar son yıllarda fazla miktarda kesilmeye başlandı. Ortalama 12 – 18 metre uzunluğa ulaşan ağaç, koyu kahverengi kalın bir kabuğa, şemsiye şeklinde yayılan dallar ile sarı çiçeklere sahip. (Vasfiye Özcanbaz)