Kategoriler
Yaşam

Bebeklerin kalsiyum ihtiyacını karşılayan 4 gıda

Sağlıklı bir bebeğin altın anahtarlarından biri kalsiyum. Yeterli miktarda kalsiyum alındığında kemik ve diş gelişimi en iyi şekilde tamamlanır, sinir sistemi desteklenir ve bebeklerin kalbi de sağlıklı olur. Bundan dolayı 6-12 aylık bebeklerin günde 260 mg kalsiyum alması şart.

Özellikle bebeklerin altıncı aydan itibaren ek gıdaya geçiş sürecinde anne sütünün yanı sıra bu kalsiyum miktarına en sağlıklı yollardan ulaşması için gereken önlemleri almalısınız. Bebeklerin doğru miktarda kalsiyum alması için hangi besinlerin ne kadar kalsiyum içerdiğini bilmelisiniz. İşte bebeğinizin kalsiyum ihtiyacını karşılayan 4 sağlıklı gıda:

Sert peynir, doğal yoğurt ve ayran

Bugüne kadar peynirlerin kalsiyum açısından oldukça zengin olduğunu herkes duymuştur. Ancak özellikle parmesan ve Edirne, Kars gravyeri gibi sert peynirlerin içerisindeki yüksek miktardaki kalsiyum nedeniyle bunları rendeleyerek bebeklerin yemeklere eklemelisiniz. Aynı şekilde evde mayaladığınız yoğurt ve ayranda da kalsiyum oranı oldukça yüksektir. Ayrıca bu gıdaların güçlü birer probiyotik, protein, vitamin ve mineral kaynağı olduğunu unutmayın.

İlikli kemik suyu

İçerdiği kalsiyum miktarıyla kemik gelişimine iyi gelen besinler içinde en önemlisi olan kemik suyunun içinde magnezyum, A ve K vitaminleri bulunuyor. Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendiren, sindirime iyi gelen ve uykuyu düzenleyen ilikli kemik suyunu altıncı aydan itibaren bebeğinize güvenle verebilir; sebze pürelerinin içine de ekleyebilirsiniz.

Bezelye ve fasulyeler

Kaliteli antioksidanlarla bağışıklık sistemini destekleyen bezelye, sadece kalsiyum açısından değil demir, çinko ve bakır açısından da zengin. Özellikle sebze karışımlarında tercih etmek için bebeklerin damak zevkine de uygun olduğundan; sıkça tercih edilebilir. Aynı şekide fasulyelerin her çeşidinde de kalsiyumu oranı yüksek.

İncir

Kalsiyum açısından en zengin meyvelerden biri incir, güçlü bir amino asittir ve uykuyu da destekliyor. Özellikle kış aylarında vücut direncini artırır ve pek çok sağlık sorununun önüne geçebilir. Bebeğinize kuru incir vermeden önce mutlaka suda ıslatıp yumuşatmalı ve kurtlu olup olmadığını çok iyi kontrol etmelisiniz.