Kategoriler
Otomobil

Peugeot 208 baştan aşağı yenilendi

Fransız otomobil üretici Peugeot’ün B segmentindeki başarılı modeli 208 yenilendi. Dünya lansmanı Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılacak Peugeot 20 baştan aşağı değişim geçirerek yeni bir tarza kavuştu.

Peugeot firmasının ilk olarak 508 modelinde uyguladığı yeni tasarımından izler taşıyan yeni 208, pençe şeklindeki gündüz LED aydınlatmaları ve far hizasından başlayıp tamponun altına doğru uzanan yeni ön ızgarasıyla farklılaşıyor. Yine 508’de karşımıza çıkan ön tamponun köşelerinde konumlandırılan dik LED gündüz farlarının ve arka bagaj kapağındaki koyu renkli panele entegre edilen arka stop aydınlatmaları dikkat çekiyor. Yeni 208’in arka kısmındaki diğer tasarım detaylarıyla birlikte, büyük spoileri ve oldukça şık bir diffüzör akıcı ve sportif bir stili destekleyen detaylar arasında.

YENİ ELEKTRİKLİ MOTOR

PSA Grubu’nun bünyesinde bulunan markalar olan Peugeot, Citroen, Opel / Vauxhall ve DS’de kullanılacak olan Common Modular Platform (CMP) adlı platformu kullan yeni 208, selefine göre tam 100 kilogram kadar hafifletilmiş. Aracın kaputunun altında ise 75, 100 ve 130 HP benzinli, 100 HP’lik bir de BlueHDi motor yer alacak.

Aynı zamanda yeni 208’in bir de elektrikli seçeneği yer alacak. 340 kilometrelik bir menzile sahip olacak yeni e-208’in bataryaları 30 dakikada yüzde 80 oranında şarj olabilecek. 100 KW güç ve 260 Nm tork üreten elektrikli motoru ile aracın 0’dam 100 kilometreye ulaşabilmesi için gereken süre ise sadece 8,1 saniye. Daha yüksek güç üreten efsanevi GTi versiyonun ilerleyen tarihlerde yeniden karşımıza yeniden çıkması da beklentiler arasında.

Yeni 208’in iç mekanında yine küçük bir direksiyon ve i-Cockpit karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte konsolun ortasında konumlu dokunmatik multimedya ekranı ve alt paneldeki joystik, iç mekanda dikkat çeken detaylardan bir kaçı.

Peugeot 208’de adaptif hız sabitleme, şerit takip asistanı, park asistanı, otomatik acil fren yardımı, tabela tanıma, kör nokta uyarı sistemi, elektrikli park freni, Apple – Android uyumlu, gerçek zamanlı trafik koşullarını gösteren multimedya ve navigasyon sistemi de Yeni 208’de yer alan teknolojik donanımlar arasında.(Aydın Özcanbaz)