Kategoriler
Otomobil

Ferrari’nin yeni ateşli modeli F8 Tributo tanıtıldı

Ferrari, 710 HP güç üreten yeni spor otomobili F8 Tributo’yu tanıttı. Yeni model Ferrari 488 GTB’nin yerini alacak.

Ferrari Stil Merkezi tarafından tasarlanan F8 Tributo, yeni aerodinamik eklentilerle birlikte artırılan araç dinamikleri sayesinde olağanüstü bir yol tutuşa sahip. 4611 mm uzunluğunda, 1979 mm genişliğindeki yeni modelin ağırlığı ise 1330 kilogram olarak duyuruldu. Bu rakam 488 GTB’ye göre 40 kilogram daha hafif.

Arkasında konumlandırılan 3.9 litrelik turboşarjlı V8 motoruyla birlikte 710 HP güç ve 3 bin 250 devirde 770 Nm tork üreten yeni F8 Tributo, 0-100 km hızlanmasını 2.9 saniyede, 0-200 hızlanmasının ise sadece 7.8 saniyede tamamlayarak maksimum sürati olan saatte 340 kilometre hıza ulaşabiliyor

DAHA AERODİNAMİK

Ferrari F8 Tributo’nun daha yüksek güç üretimine katkı sağlamak amacıyla yeniden tasarlanan S-Duct sayesinde aerodinamik verimlilik yüzde 10 arttı. Yeni yatay LED aydınlatmalar tamponun dışındaki hava kanallarıyla birlikte daha fazla fren soğutma girişi ilave edilme imkanı sağladı. Bu durum da yeni F8 Tributo’nun daha etkili fren sistemine kavuşması ve yüksek hızlarda aracın daha güvenli olarak dizginlenmesini sağladı.

Ferrari, yeni modelin sınırda daha iyi kontrol sağladığını ve yolcu konforunu iyileştirdiğini belirtiyor. Aracın iç mekanı bu tarz spor otomobillere özgü klasik sürücü odaklı görünümünü korurken; yuvarlak hava menfezleri yeni direksiyon simidi ve düğmelerin yanı sıra HMI (İnsan Makine Arayüzü) ile tamamlanan yeni bir 7 inçlik dokunmatik ekran bulunuyor.(Aydın Özcanbaz)