Kategoriler
Yaşam

Sağlığınız için tuz yerine baharat

Her gün tükettiğimiz ekmek dahil birçok gıdanın içinde tuz var. Bunun yanında yemek yaparken fazla tuz kullanırsanız günlük tuz tüketiminiz ihtiyacın üzerine çıkar ve bu durum çeşitli hastalıklara yol açar. Sağlıklı bir yaşam için yemeklerinizi tuz yerine baharatlarla lezzetlendirmeyi deneyin.

Çoğumuz yemek yaparken bol bol tuz serpiyor, fakat tuz vücudun baş düşmanı. Uzmanlar da tuzla mesafeli bir ilişkiyi öneriyor. Yemeklerimize tuz yerine baharat, limon suyu, nar ekşisi ya da sirke kullanarak tat katmak tuz tüketimini azaltmayı sağlıyor.

Hipertansiyon, kalp, böbrek hastalıkları başta olmak üzere obezite, diyabet ve bazı kanser türlerinden korunmak amacıyla günlük tuz tüketimini 5 gram ile sınırlamak gerektiğine dikkat çeken Liv Hospital Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Tekin Akpolat, tuzu azaltmanın hayatımıza yapacağı olumlu etkileri anlattı.

TUZU AZALTIN

Yemek pişirirken eklenen tuz ve ekmek her gün vücudumuza aldığımız tuzun bir kısmını oluşturuyor. Sofrada kullanılan tuzluk günlük tuz alımının yaklaşık yüzde 15’ini oluşturuyor. Bu nedenle tuzluk kullanmayarak, yemeğe ilave tuz atmayarak yapılan tuz kısıtlaması yetersiz kalıyor. Dünya Sağlık Örgütü; günlük tuz tüketimini 5 gram’dan az olarak öneriyor. Bu da günlük tükettiğimiz tuz miktarını üçte birine indirmemiz gerektiği anlamına geliyor.

GÜNDE 1 ÇAY KAŞIĞI DAHA AZ TUZ

Günlük tuz tüketiminin günde 5 grama indirilmesiyle her yıl dünyada kalp krizi ve inmeye bağlı 2.5 milyon ölüm önlenebilir. Küçük bir çay kaşığının yaklaşık 2.5 gram tuz aldığını düşünürsek biz günde yaklaşık 6 çay kaşığı tuz alıyoruz. Halbuki hedefimiz günde 2 çay kaşığını geçmemek olmalıdır. 6 çay kaşığını birden 2 çay kaşığına indirmek hemen mümkün olmayabilir ama günlük tüketimimizi bir çay kaşığı azaltsak bile yararı çoktur. Günde bir çay kaşığı daha az tuz alırsak yıllık kalp krizi riskimizi yüzde 5, felç riskimizi yüzde 3 ve ölüm riskimizi yüzde 4 azaltmış oluruz.

ÇOCUKLARA KÖTÜ ÖRNEK OLMAYIN

Tuzun azaltılması kan basıncını kontrol altına almanın yanı sıra hipertansiyon gelişimini de önleyebilir. Birçoğumuzun eli yemeğin tadına bile bakmadan tuzluğa gidiyor, eskiden bol tuzlu yiyenler yaşlanınca, hipertansiyon hastası olunca tuzun tadını unutmak zorunda kalıyor. Ailelerinin bol tuzlu yediğini gören çocuklar da aşırı tuz tüketimine yöneliyor. Tuz tüketimini kontrol altına alarak sadece yaşlılıkta değil daha erken yaşlarda hipertansiyonun ortaya çıkmasını da önlenebilir. Batı tarzı beslenmede kişiler günde ortalama 8-9 gram tuz alırlar. Bu tuzun günde 5 grama düşürülmesi kan basıncının kontrol altına alınmasını kolaylaştırır.

TUZ TÜKETİMİNİ AZALTMANIN YOLLARI

  • Yemeğin tadına bile bakmadan tuz koymayın. Tuzsuz yemek çok tatsız diyorsanız biber, sirke, limon suyu ve değişik bitkilerle yemek tatlandırılabilir.
  • Tuzsuz ekmek yiyin. Taze sebze yiyin. Konserve, turşudan uzak durun.
  • Yemek pişirirken tuz koymayın, pişirdikten sonra da koymayın.
  • Tuzu azaltılmış peynir yiyin.
  • Doktor veya eczacıya danışarak yapay tuz kullanabiliriz
  • Dışarıda yemek yerken seçici olun
  • Nane, kekik, soğan, sarımsak yemeklere tuz olmadan lezzet verir. Etleri sarımsak, sirke, limon suyu ile terbiye edin.
  • Sebze, meyveler genel olarak az tuz içerir
  • Taze fındık, ceviz, semizotu yemeğe lezzet katar
  • Alışveriş yaparken gıda etiketindeki tuz miktarına bakalım.