Kategoriler
Sağlık

Zeki ve sağlıklı olmak için balığa limon sıkmayın

Vücudumuzun sağlığı için çok önemli bir besin takviyesi olan balık yağı, beynin gıdası olarak görülür. Çocuklarda da IQ oranının yükselmesini sağlayan balık yağının kilo aldırmadığını bilmelisiniz. Ancak balık yağının etkisiniz kaybetmemesi için balığa limon sıkmamalısınız.

Dünya Saglık Örgütü (WHO) tarafından günde minimum 2.2 gram tüketilmesi önerilen balık yağı vücutta koruma kalkanı görevini üstlenir. Balık yağının çocuklardaki IQ oranının yüzde 7.5 artırdığını söyleyen Ageless Clinic Koruyucu Tıp Uzmanı Dr. Ali Fuat Aytekin, ekmeği çok tüketeceğimize balık yağı tüketsek IQ seviyelerimizin yükseleceğini vurguladı.

Balık yağı, kalp hastalıklarından kansere kadar hemen hemen tüm hastalıklardan korunmada harika bir çözümdür. Omega-3 olarak da bilinen besin kaynağı doğal olarak balık yiyerek alındığı gibi kapsül şeklinde hazırlanan ilaçlardan ya da sıvı halde de alınabilir. Kurşun ve civa oranı sıfırsa o balık yağının kaliteli olduğunu belirten Aytekin, Antartika’da yaşayanların Avrupa’da yaşayanlara oranla kalp krizi riskinin çok düşük olduğuna dikkat çekti. Omega-3’ün hem kanı sulandırdığını hem de antikolajen gibi bir sürü özelliklere sahip olduğu bilinmekte. Halk arasında doğru bilinen bir yanlışın da balığın üstüne limon sıkmak olduğunu ve limonun omega-3 ile etkileşime girerek onun etkisini yitirmesine yol açtığını söyleyen Aytekin şunları anlattı:

BALIK YAĞI KİLO ALDIRMAZ

Kadınların en çok merak ettiği soruların başında balık yağının kilo yapıp yapmaması gelir. 10 gram balık yağının aşağı yukarı bir çorba kaşığıdır ve sadece 72 kaloridir. 10 gram balık yağı içince anca bir elma yemiş olursunuz. Balık yağı kanımızda bulunması gereken temel yağlardan bir tanesi.

ÇOCUKLARIN ZEKASI İÇİN BALIK YAĞI ŞART

Omega-3 yağı, çocukların zeka gelişimi için çok önemli. Çünkü beynin oluşmasında etkili olduğu için çocukların IQ’sunu yüzde 7,5 oranında arttırıyor. Tabii yetişkiler içinde çok önemli özellikle hastalıklardan korunma noktasında. Balık yağı lüks bir tüketim değil zaruri bir ihtiyaçtır. İnsanların bunu benimsemesi gerekiyor. Yani bir bakıma uzun ve sağlıklı yaşamın sırrı balık yağında gizli.