Kategoriler
Aktüel

Hayvanlar hakkında doğru sandığınız yanlışlar

Hemen hepimiz arıların bir kez soktuktan sonra öldüğünü, boğaların kırmızı renge saldırdığını, develerin hörgücünde su depoladığını veya yarasaların kör olduğunu sanmakta. Aslında tüm bunlar gerçeğinden çok farklı.

Doğada yaşayan hayvanların hepsi farklı özelliklere ve alışkanlıklara sahip. Bahçenizde uçan bir arı bal arısı değilse yalnızca bir kez sokmaz. Diğer arı türleri kızdırıldıklarında tekrar tekrar saldırabilir. İnsanoğlunun hayvanlar hakkında bunun gibi yanlış bildiği birçok inanış var. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte hayvanlar hakkında yanlış bilinen gerçekler:

Boğalar kırmızı rengi görünce sinirlenir

Aslında boğalar renk körü olduğu için kırmızı ve yeşili ayırt edemez. Bir boğa güreşi sırasında onları sinirlendiren şey, pelerinin yaptığı harekettir. Pelerin ne renk olursa olsun çok hareket ettiği için boğaları kızdırır. Kırmızı, boğalarla ilişkilendirildi çünkü matadorlar boğa güreşinin son aşamasında kırmızı pelerin kullanıyorlardı. Matadorlar büyük ihtimalle hayvanı öldürdükten sonra kanı gizlemek için kırmızıyı seçti.

Arılar sadece bir kez sokabilir

Bal arısı yetiştiriciliği yapmadığınız sürece, arılardan uzak durmak için elinizden geleni yaparsınız. Yaban arısı ve eşek arılarının çoğunlukla yumuşak iğneleri var ve tekrar tekrar saldırabilirler. Bahçenizde vızıldayan bir Avrupa eşek arısı varsa, uzak durun! Sadece bir kez sokabilen arının bal arısı olduğu ortaya çıktı.

Ördekler uçamaz

Umduğunuzdan çok daha fazla uçamayan kuş var, ama ördekler onlardan biri değil. Bazı yaban ördekleri aslında saatte 80 kilometre uçabilirler, ancak çoğu, ağırlıkları nedeniyle çok daha yavaştır. Ördeklerin bu üne sahip olmalarının nedeni, dört türden üçünün uçamamasıdır. Uçamayan vapur ördeği türünün erkeklerinin bazıları gerçekten kalkmayı başaramayacak kadar ağırdır.

Kertenkeleler yalnızdır

Kertenkeleler, bir sonraki sineğin ne zaman geleceği haricinde beyninden fazla bir şey geçmeyen, yalnız bir hayvan gibi görünebilir. Ancak, son araştırmalar bazı kertenkelelerin sadık ebeveynler olduğunu ve akrabalarını yabancılardan ayırabilen eşler olduğunu göstermiştir; bireyleri bile tanıyabilirler. Pek çok kertenkele hayatlarının ilk birkaç ayını, kardeşlerinin veya bir aile grubunun şirketinde geçirir, burada önemli yaşam dersleri ve becerileri öğrenir.

Yarasalar kördür

Gözünüzün önündeki ketçap şişesini bulamadığınızda veya eşiniz araba anahtarlarını kaybettiğinde “yarasa gibi kör” demek uygun değil. Çünkü, yarasalar karanlıkta ekolokasyon kullanarak avlanıyor, bu da onların ürettikleri seslerin yanı sıra uçmalarına yardımcı olmak için nesnelerden yansıyan seslerin yankılarını kullandıkları anlamına geliyor. Fakat onlar da görebilirler.

Japon balığının hafızası 3 saniye

Japon balığının hafızasının sadece 3 saniye olduğu düşünülür. Plymouth Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, Japon balıklarının hafızası pet-shoptan alınıp eve gelene kadar poşette sıkışıp kaldıklarını hatırlayacak kadar uzun. Bu balıklar en az  3 aylık hafıza süresine sahip.

Develer hörgücünde su depolar

Devenin hörgücü, temiz kaynaklar yetersiz olduğunda hayvanların hayatta kalmasına yardımcı olan bir adaptasyondur, ancak su kesesi değildir. Hörgüçlerinde gıdanın az olduğu zamanlarda yağ depolanır.  Develer susuzluk yaşamadan uzun süre gidebilirler, ancak fazladan su (bir seferde 76 litre içebilir) hörgüçlerinde değil kan akışlarında depolanır. (Vasfiye Özcanbaz)