Kategoriler
Sağlık

Gözlerini ovalayan ve burnunu kaşıyan çocukta alerji olabilir

İlkbaharın gelmesi ve havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte pek çok hava akımı ve hava hareketinin kesişiminde bulunan ülkemizde, polen ve alerji mevsimi de başlar. Çocuğunuz sürekli burnunun ucunu kaşıyor, avuç içiyle burnunun ucunu siliyor, gözlerini ovuşturuyor ve hapşırıyorsa; alerji akla gelmeli.

Bahar ayları ile birlikte ağaçların, bitkilerin canlanması ve çoğalmak için polenlerini havaya dağıtmaları nedeniyle bu dönemde alerjik hastalıklar, ciddi oranda artar. Burun içindeki konka dediğimiz etlerin, alerji nedeniyle olması gerekenden fazla şiştiğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Denizhan Dizdar, Çocuğunuz sürekli burnunun ucunu kaşıyor, avuç içiyle burnunun ucunu siliyor, gözlerini ovuşturuyor ve hapşırıyorsa; alerji akla gelmelidir” dedi. 

Burun ve gözde kaşıntıya dikkat!

Vücudun normalde tepki vermemesi gereken maddelere aşırı reaksiyon vermesi ve hassasiyeti olarak da tanımlanabilen alerji; her mevsimde görülebilir. Ancak bahar ayları ile birlikte ağaçların, bitkilerin canlanması ve çoğalmak için polenlerini havaya dağıtmaları, bu dönemde alerjik hastalıkları ciddi oranda artırır. Alerjiye neden olan maddelerin (alerjen) burun mukozasına temas etmesi sonrasında ortaya çıkan ve akıntı, burun ve gözlerde kaşıntı, hapşırma, boğaz kaşıntısı gibi şikayetlerle seyreden rahatsızlığa ‘alerjik nezle’ adı verildiğini belirten Dr. Denizhan Dizdar, nedenin havada bulunan ve solunumla buruna giren parçacıklara karşı gelişen anormal reaksiyon olduğunu şunları anlattı:

Alerjide daha çok burun etkilenir

Alerjik şikayetlerin ortaya çıktığı en önemli organlardan biri burundur. Burun içindeki konka dediğimiz etler, alerji nedeniyle olması gerekenden fazla şişer. Çocuğunuz sürekli burnunun ucunu kaşıyor, avuç içiyle burnunun ucunu siliyor (alerji selamı), gözlerini ovuşturuyor ve hapşırıyorsa; alerji akla gelmelidir. 

İlaç ve aşı tedavisi gerekebilir

Burnu etkileyen alerjik maddeler daha çok solunan havadaki alerjenlerdir. Bazen yiyeceklere karşı olan alerjiler de burnu ve solunum yollarını etkileyebilir. Alerjide en etkili tedavi, alerjik olunan maddeden uzak durmaktır. Fakat bu her zaman mümkün değildir. Böyle durumlarda, antistaminik, dekonjestan, kortizon türü ilaç veya aşı tedavisi gerekebilir.