Kategoriler
Aktüel

Doğadaki canlıların bilmediğiniz ilginç özellikleri

Doğada bulunan her canlının farklı özellikleri bulunur. Ancak bugüne kadar canlıların her özelliğini doğru olarak bilmemiz imkansız. Kulaktan dolma bilgilerle canlılar hakkında yanlış şeyler öğreniriz. Solucanların kesilince başının tekrar çıktığı bunlardan biridir.

Bunun gibi bilgilerin doğruluğunun araştırmalarla kanıtlanması gerekir. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte doğadaki canlılar hakkında yanlış bildiğiniz gerçekler:

Solucanı kesersiniz başı tekrar uzar

Solucanlar, bir baş ve bir kuyruk olmak üzere iki farklı uca sahip. Solucanın başı, vücudunun kalın şeridine daha yakındır ve eğer solucan bu kalın şeridin altından kesilirse yeni bir kuyruk büyüyebilir. Kuyruk kesildikten sonra bir süre hareket etmeye devam eder ama asla yeni bir solucan başı oluşmaz. Bunun tek istisnası, yassı solucanlar sınıfından olan planaryalar, bedeninin orijinal büyüklüğünün üçte biri kesilirse kendini yenileyebilir. 2013 yılında yapılan bir çalışmaya göre, bu solucanlar yeni bir kafa bile oluşturabilir.

Uzun bacaklı örümcek en zehirli örümcektir

Pholcidae ailesinden gelen uzun bacaklı örümcekler ne kadar zehirli olursa olsun dişleri insan vücuduna girecek kadar uzun değil. Aslında gerçek bir örümcek olmayan ve zehir bezleri olmayan uzun bacaklı arachnid adında eklembacaklılar var. İnsanlara bu zehirle enjekte eden ve etkilerini diğer örümceklerle karşılaştıran hiçbir bilimsel çalışma yok.

Kirpiler tüylerini vurabilir

Kirpilerin tüyleri olduğu doğrudur, ancak onları vuramazlar. Aslında tüyler sırtlarına, kenarlarına ve kuyruklarına karışır ve kendilerini tehdit altında hissetmedikleri sürece düz dururlar. Şaşırtıcı bir şekilde, bu dikenli hayvan oldukça yumuşak tüylere sahiptir.

Ahtapotlar aptaldır

Ahtapotlar üzerine çalışan araştırmacılar, bu kemiksiz, yabancı hayvanların (ataları 500-700 milyon yıl öncesine dayanan) idrak etme gücü, duygular ve bireysel kişilikler geliştirdiğine inanıyorlar. “The Journal of Comparative Psychology” isimli dergiye göre, ahtapotlar akanın göstergesi olan oyun oynamayı sever.

Dişiler hamile kalan tek canlı türü

Canlıların çoğunda bu durum geçerli olsa da denizatılarında bu döngü tam tersidir. Denizdeki bu ailede, hamile kalan ve gençleri doğuran erkekler. Erkek denizatı, dişilerin yumurtalarını bırakıp biriktirdiği yavru kesesine sahiptir. Daha sonra erkek denizatı bu yumurtaları döller ve 45 gün kadar kuluçkada kalır. tamamen gelişmiş küçük denizatı olarak ortaya çıktıklarında 45 güne kadar bir süre kuluçkaya yatırır. Denizatları tek seferde 100 ila 200 bebek verebilir. (Vasfiye Özcanbaz)