Kategoriler
Aktüel

Çölde binlerce yıllık vaha, timsah ve balıklarla dolu

Kanyonun arasında bölgeye özgü yükselen kumtaşı kayalıkları ile korunan sulak alan her gün yüzlerce devenin su içip dinlenmesi için yapılmış gibi. Sahra Çölü’nde bulunan bu vaha, aynı zamanda Nil timsahları ile balıklara ev sahipliği yapmakta.

Guelta d’Archei, Sahra Çölü’nün merkezinde bulunan bir vaha ya da daha doğrusu bir yayladır. Amusing Planet’te yer alan habere göre, alçak arazilerdeki yeraltı sularının yüzeye dökülmesi ve kalıcı havuzlar ile rezervuarlar oluşturmasıyla oluşan tipik bir çöl bölgesi türü olan Guelta d’Archei, kuzey-doğu Çad’da bulunan Ennedi Platosu’nda, bir kanyonun arkasına gizlenmiş bir konumda yer alır. Suları, bu bölgeye özgü yükselen kumtaşı kayalıkları ile korunur. Her gün, yüzlerce deve, su içip dinlenmeleri için dizlerine kadar gelen derin sulara sürülür. Yüzlerce yıl boyunca binlerce deveden gelen gübre suyun renginin kararmasına eden olmuş.

Siyah sularda timsahlar ve balıklar da var

Kara sularda gizlenen ve hayatta kalan az sayıda Nil timsahı bulunur. Bu türler, bir zamanlar Sahra çölünün büyük kısmında ve Güney Akdeniz kıyılarındaki bataklıklarda ve nehirlerde yaşardı. Guelta d’Archei, bugün Sahra’da bilinen Nil timsahının kalan son kolonilerinden birini temsil eder. Timsahlar, deve dışkılarının döllendiği sularda gelişen alglerde yaşayan balıklarla beslenir. Guelta d’Archei gerçekten de zoolojik bir mucizedir.

Kayalıkların üzerinde, Guelta’nın yaşını kanıtlayan Orta Holosen (11.000- 12.000 yıl önce)’e dayanan kaya resimleri vardır.

Guelta d’Archei, aşınmış yollardan uzak, çorak bir yer. Oraya ulaşmak için 4×4 araca sahip olmanız ve Çad’ın başkenti n’Djamena’dan en az dört günlük bir yolculuk yapmanız gerekir. Oradan da birkaç saatlik yürüyüş ile fotoğraflardaki zooloji mucizesine ulaşabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)