Kategoriler
Sağlık

Acı biber ağrıları kesiyor ve kanserin yayılmasını önlüyor

Geçmişi 6 bin yıl öncesine Meksika’ya dayanan kırmızı acı biber, sadece Amerika kıtasını değil aynı zamanda biberi de keşfeden Christoph Columbus sayesinde tüm dünyaya yayıldı. Yaşı bu kadar ilerlemiş olan biber, içerisindeki maddeler sayesinde ağrıları kesiyor, tansiyonu düşürüyor.

Kırmızı biberin acı tadı, içerisinde bulunan kapsaisin ve capsaicinoids adı verilen bir grup kimyasaldan gelir. Kırmızı biberden çıkarılan ve biber gazı spreyinde ana etken madde olarak kullanılan kapsaisin kokusuz ve renksizdir, ancak tadı oldukça acıdır. Bu madde birçok bölgesel merhemde, burun spreylerinde ve deri yamalarında ağrı kesici olarak da kullanılır. Ayrıca kapsaisin kremlerinin osteoartrit ağrısını tedavi etmede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Obezite oranını da düşürür

Beyindeki ağrı sinyallerinin iletilmesinde ve eklemlerdeki inflamatuar kimyasalların aktive edilmesinde kilit rol oynayan kapsaisin hakkında birçok araştırma yapıldı. 2015 yılında, Çin Tıp Bilimleri Akademisi’nde görevli bir grup araştırmacı, birkaç yıl boyunca yaklaşık 500 bin insanın sağlığını izledi. Haftada bir ya da iki kez biber açısından zengin besinler tüketenlerin, hiç biber tüketmeyenlerden daha düşük bir ölüm oranına sahip olduğunu ve her gün biber tüketenlerin hayatta kalma şansının daha fazla olduğunu belirlediler.

Bunun neden böyle olduğu tam olarak bilinmemekle birlikte, Çin Sağlık ve Beslenme anketinden elde edilen verilerin daha fazla analiz edilmesiyle daha fazla acı biber tüketiminin obezite düzeylerinin düşmesiyle bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Kansere karşı da etkili

Bununla birlikte, son yıllarda Avustralya’da yapılan bir araştırmada, acı biber tüketenlerde yüksek tansiyon görülme ihtimalinin daha düşük olduğu tespit edildi. Kapsaisin, vücudu iltihaplanmaya karşı koruyan nitrik oksit üretimini artırarak kan damarlarını gevşetir. Bundan dolayı acı biberin kanserle savaşma potansiyeli bulunuyor. Son yapılan araştırmalarda ortaya çıkan kanıtlara göre, kapsaisinin belirli kanserlerin oluşumunu önlemeye ve tümörlerin büyümesini durdurmaya yardımcı olabileceğini öne sürülmekte. Örneğin, kapsaisinin prostat kanseri hücrelerini öldürebildiği düşünülmekte. Ayrıca, acı biberin kanserlerin vücudun başka bölümlerine sıçramasını önlemeye yardımcı olabileceğine dair öneriler de vardır.

Sağlığınız açısından tüm bu faydalarının yanı sıra acı biberde bulunan yüksek miktarda A ve C vitimini nedeniyle daha fazla biber yemelisiniz. Bazı acı biber fanatikler tüm ana öğünlere biber eklemeyi öneriyor. Mideniz oldukça hassas ise kurutulmuş biber sizin için daha yumuşak olabilir. Kırmızı acı biber yerine, kapsaisinin tüm gücüne sahip yeşil biberleri de tercih edebilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)