Kategoriler
Sağlık

Sessizce ilerleyen mide kanseri erkeklerde 2 kat fazla görülür

Görülme sıklığı ülkeden ülkeye göre farklılık gösterse de mide kanseri Türkiye’de oldukça yaygın bir şekilde görülür. Sessizce ilerleyen mide kanseri çok geç belirti verir. Ayrıca erkeklerde kadınlara oranla 2 kat daha fazla mide kanseri vakası var.

Türkiye’de mide kanseri oldukça yaygın bir şekilde görülüyor. Mide kanserinin sinsi bir şekilde ilerlediğini ve oldukça geç belirti verdiğini anlatan Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Şeref Kömürcü, mide kanseri erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görüldüğüne dikkat çekti.

Daha çok 60-70 yaşları arasında görülen mide kanseri, dünyada kansere bağlı ölümlerde önemli bir yer alıyor. ABD’de ve batı Avrupa ülkelerinde yemek alışkanlıklarında ve çevresel faktörlerdeki düzenlemeler ile bu hastalığın görülme sıklığı azaldı. Türkiye’de ise mide kanseri oldukça yaygın bir şekilde görülüyor. Japonya’da bu kanser en sık görülmesine rağmen, gelişmiş erken tarama yöntemleri ve halkın bu konudaki farkındalığı nedeniyle mide kanserine bağlı ölüm oranları çok azaldı.

Sessizce ve hızlı yayılır

Mide kanserinin genellikle hızlı seyreden ve uzak organlara çabuk sıçrayan bir kanser türü olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Şeref Kömürcü, “Bu nedenle erken evrelerde tespit etmek zordur. Ancak yüzde 20’si erken evrede fark edilir. Genellikle midede bir ülser şeklinde başlar, çevre lenf bezlerini ve organlarını etkileyebilir. Mide kanseri komşuluk, lenfatik veya kan yoluyla yayılabilir. Midenin içinden dış kısmına doğru pankreas, yemek borusu veya bağırsak gibi çevre organlara doğru uzanabilir. Ayrıca kanser hücreleri kan yoluyla karaciğer, akciğerler, kemik ve diğer organlara yayılabilir” şeklinde konuştu.

Hastalığın risk faktörleri

Erkeklerde kadınlara göre 2 kat daha fazla görülür. Mide kanserli hastaların çoğu 60 yaş veya üzerinde. Tütsülenmiş, nitrit içeren veya aşırı tuzlu yiyeceklerden zengin gıdaları yiyenlerde mide kanseri gelişme riski artıyor. Diğer taraftan taze sebze ve meyvelerin yenmesi, karatenoid ve yüksek doz C vitamini alımı bu hastalığa karşı koruyucu olabiliyor.

HP genelde midede bulunan bir bakteridir. HP enfeksiyonu gastrit, ülser ve kanser riskini artırıyor. Bu enfeksiyonun mide kanseri riskini 6 kat artığı tespit edilmiştir.

Sigara içenlerde içmeyenlere göre mide kanseri gelişme riski daha fazladır. Ayrıca mide kanserinin nadir türü ailesel geçişlidir.

Midede iltihaba neden olan durumlar ve geçirilmiş mide ameliyatları mide kanserine sebep olabilir. Ayrıca obezite, kronik atrofik gastrit, reflü, ailesel polipler, pernisiyöz anemi, radyasyon, aflatoksin ve A kan grubu da sayılabilir.

Mide kanserinin belirtileri 

Mide kanseri sinsi ilerleyen bir hastalık olduğunu belirten Prof. Dr. Şeref Kömürcü, hastalığın oldukça geç belirti verdiğini ve belirtilerin hastalığa özgü olmadığını belirtti. Karında mide bölgesinde belirli-belirsiz bir rahatsızlık hissi en sık başlangıç belirtisidir. Hastalığın ileri evrelerinde en sık belirtiler kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik, yutma güçlüğü, bulantı, kusma, midede dolgunluk ve şişkinlik hissidir” dedi.

Mide kanserinin bazen sadece gizli kanama tespiti ile fark edildiğine değinen Kömürcü, hastaların bir kısmı karaciğer büyümesi, karında sıvı birikmesi veya sarılık gibi ilerlemiş hastalık bulguları ile geldiklerini açıkladı. İleri evrelerde sol köprücük kemiği üstü lenf bezinde büyümeye neden olabilir.