Kategoriler
Yaşam

En inatçı lekelerden kolayca kurtulabileceğiniz yöntemler

En sevdiğiniz gömleğiniz, tişörtünüz en olmadık zamanda lekelenince temizlemek için en yakınınızdaki çamaşır suyu ya da leke çıkarıcıyı denersiniz. Fakat bazı inatçı lekelerin özel yöntemlere ihtiyacı var.

Evde, sokakta, futbol antremanında kısacası her yerde lekelerle karşılaşabilirsiniz. Güçlü leke çıkarıcılardan başka evinizdeki malzemelerle inatçı lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte temizlik uzmanlarının lekeleri nasıl çıkaracağınız hakkındaki önerileri:

Kahve

Kahve, dişlerinizde leke yapacak kadar çok koyu renklidir. Fakat bunlar suda çözünebilir, bu nedenle çıkarılması genellikle protein veya yağ bazlı lekelerden daha kolaydır. Yumurtayı kırın, sarısını ayırıp çırpın. Kahve lekesinin üzerine sürün ve bir dakika kadar bekledikten sonra durulayın.

Kan damlası

Sıyrılmış dizler, burun kanamaları ve traş kesikleri, en sevdiğiniz giysilerde beklenmedik şekilde kan lekesi yol açabilir. Kan lekesini mümkün olan en kısa sürede çıkarmanız çok önemlidir çünkü kuruyan kan, kalıcı bir iz bırakabilir. Muhtemelen, dolabınızda beyaz sirke gibi en iyi kan lekesini çıkaran maddelere sahipsiniz. Lekeyi beş ila on dakika sirkede bekletin, ardından durulayın.

Mum

Yağlı ve yapışkan balmumunu çıkarmak zor olabilir. Amerikan Temizlik Enstitüsü’ndeki uzmanlar, birkaç dikkatli adım sayesinde bu lekelerden kurtulabileceğinizi söylüyor. Test edilmiş yöntem:

  • Bir kaşık veya kredi kartı gibi sert ve pürüzsüz bir şey kullanarak ilk önce balmumunu olabildiğince sıyırın.
  • İkincisi, ütünüzü ısıtın ve lekeli kumaşı kuru, temiz iki kağıt havlu arasına yerleştirin. Sıcak ütüyle bölgeye basın. Balmumu eridiğinde ve havlu ısladığında, temiz havluyla değiştirip işlemi tekrarlayın.
  • Son olarak, kumaşı leke aşağıda olacak şekilde bir bez ya da kağıt havlu üzerine koyun ve en sevdiğiniz leke çıkarıcı ile çıkarın. Kumaş beyazsa normal çamaşır suyu ile yıkayın; renkliyse, güvendiğiniz  bir oksijenli ağartıcı kullanın.

Yağ ve sos

En sevdiği gömleğinize ya da kazağınıza salata sosu damlayanlar, kıyafetlerden yağlı lekelerin çıkmasının ne kadar zor olduğunu bilir. Bunları çıkarmanın anahtarı, önce bebek pudrası, kabartma tozu veya mısır nişastası gibi bir pudra ile mümkün olduğunca çok yağ çektirmektir.

Erimiş çikolata

Öncelikle, iki bardak ılık suya bir yemek kaşığı bulaşık deterjanı ekleyerek basit bir temizleme çözeltisi hazırlayın. Başlamada önce olabildiğince fazla çikolata kazıyın, ardından leke çıkarıcıyı bir bez veya diş fırçası yardımıyla lekenin üzerine sürün. Her bir ovalamadan sonra bezi veya fırçayı durulayın, ardından tekrar sabunlu suya batırın ve tekrar aynı işlemi yapın. Sonra kumaşı sıcak suda yıkayın.

Boya lekesi

üzerinize boya damladıysa acele etmelisiniz. Amerikan Temizlik Enstitüsü’nün lekeleri çıkarma konusundaki rehberine göre, su bazlı boya kuruduktan sonra çıkarılamaz. Boya halen yaşken ılık suyla yıkayın, ardından her zamanki gibi yıkayın. Yağ bazlı vernik ve boyalar için, lekeyi boya inceltici veya terebentin ile işaretleyin, ardından durulayın, leke sökücü ile temizleyin ve yıkayın.

Ter lekesi

En sevdiğiniz kazağın veya tişörtün kollarının altında ter lekelerinin görünmesinden daha kötü bir şey yok. Lekeyi çıkarmanın gizli silahı ise hidrojen peroksit. Bir ölçü bulaşık deterjanı ile 2 ölçü hidrojen peroksiti karıştırın, sonra lekeyi bu karışımla ovalayın ve bir saat beklettikten sonra durulayın. (Vasfiye Özcanbaz)